Skip to content

Historie Haiti

18/01/2010

V poslední době velmi často slyšíme o ostrovním státě Haiti, který postihlo silné zemětřesení a už tak skomírající země se propadla na úplné dno. Každou chvíli slyšíme jak ten a ten stát vysílá tolik a tolik záchranných sborů, jak na obnovu Haiti tečou miliony ve všech různých měnách, včetně českých pěti milionů korun. Jsme přece jen nějak civilizovaní a tak projev solidarity s někým, kdo netrpí svou vinou, je správný. Ale skutečně netrpí Haiti svou vinou? Haiti je jednou z černošských republik na západní polokouli a zároveň patří k nejchudším státům na světě. Tento fakt je poměrně zarážející, když známe celou historii tohoto ostrovního státu, na kterou se teď trochu podíváme.

První tento karibský ostrov osídlili indiánské kmeny. V roce 1492 ho objevili Španělští mořeplavci, kteří si ostrov zabrali a následně vyvraždili téměř celou původní populaci indiánů. Španělé proto začali nakupovat v Africe otroky a dovážet je na svoji novou kolonii, aby pracovali na plantážích s cukrovou třtinou. V roce 1697 je Španělsko nuceno odstoupit Francii západní část ostrova, kterou pojmenovali St. Dominique (dnešní Haiti) a Španělé si nechali Santo Domingo (dnešní Dominikánská republika).

V této době, kdy dnešní Haiti spravovali francouzští kolonisté, se z ostrova stal “klenot Karibiku”. Ostrov zásoboval celou Evropu kávou, bavlnou, ale hlavně cukrem, který byl ostrovním nejžádanějším zbožím. Na konci 18. století se počet obyvatel udává 518 500, z toho bylo 39 000 bílých, 27 500 mulatů a nejpočetnější skupinou byli černí otroci v počtu 452 000. Bílé obyvatelstvo se dělilo do tří stavů – šlechta/plantážníci, obchodníci a běžní měšťané. Neexistovala žádná bílá pracovní síla, vše tedy stálo na otrocích. I když neexistoval žádný zákon proti rasovému míšení, bylo něco takového společensky nepřípustné. I přesto počet mulatů ve společnosti velmi rostl a během sta let se zdesetinásobil. Čím více bylo ostatních, tím méně bylo ovšem bílých kolonialistů, kteří se báli o své dominantní postavení v kolonii, proto začali praktikovat rasovou segregaci, kdy mulati měli své místa v kostelech, veřejných budovách, divadlech atd. Největší procento populace ovšem tvořili černí otroci, kteří byli jedinou pracovní silou na ostrově. Černí otroci pracovali jak na plantážích bílých tak mulatů (nikdo jim nikdy nezakázal něco vlastnit, včetně půdy), kteří vlastnili okolo jedné desetiny půdy a téměř 50 000 otroků.

Následně ovšem přišla Francouzská revoluce a s ní heslo “svoboda, rovnost a bratrství” a samozřejmě schválení práv člověka. Všichni otroci dostali svobodu. To, ale nechtěli (a hlavně nemohli) bílí kolonisté uznat, protože by si tím podepsali ortel smrti, jak se následně také stalo. Nejdříve se vzbouřili mulati a po nich i černí otroci. Všichni proti všem se zabíjeli v patnácti roční válce, kdy bílí buď prchli nebo byli zmasakrováni, mulati museli utvořit pevný front proti černým jinak by dopadli stejně a černí vyhlásili republiku Haiti.

Vyhnání bílého člověka však nepřineslo ani svobodu, ani rovnost a ani bratrství, ale století neustálých bojů o moc mezi černými a mulaty, kdy jedna vláda střídala druhou. Z klenotu Karibiku se stala žumpa Karibiku, neexistoval žádný export, žádný cukr. Země byla rozvrácena a na pokraji bídy. Encyklopedia Britannica nám o této době podává tuto zprávu:

„Zavlažovací projekty upadaly; produkce a zahraniční obchod klesal. Špatné politické vedení zvyšovalo veřejný dluh. Soudy byly zkorumpované. Vzdělání se prakticky zastavilo. Ochrana majetku byla minimální a neexistovala žádná podpora průmyslu. Chudoba a choroby přispěly k všeobecné nouzi. Vnitrozemí se jen hemžilo bandity.

Situace se stala tak neúnosnou, že Spojené státy musely zakročit a v roce 1915 se vylodily v Port-au-Prince s jednotkami US Marine Corps. Miliony amerických dolarů začaly proudit do této bídou zpustošené země. Američané postavili silnice, telefonní linky, mosty, veřejné budovy, zahájili znovu vývoz cukru, obnovili zahraniční obchod, zredukovali veřejný dluh, zkvalitnily se přístavy, hygienické podmínky a zdravotnictví byly obnoveny a rozšířeny. Američané z ostrovního státu odešli v roce 1934 a Haiti měla možnost začít znovu a lépe.

Jenže nezačala. Krátce na to opět propukli boje o moc, diktátor střídal diktátora, vláda vládu. Vše co bylo za téměř dvacet let vybudováno bylo proměněno v prach. Na dlouhá léta zavládl velmi tvrdý diktátorský režim, který se koncem osmdesátých let rozpadl. V roce 1994 následovala další intervence Spojených států. Následovala miliarda dolarů na zajištění stravování a vzdělání Haiťanů, následovalo budování infrastruktury a další pomoc. I tak probíhaly nepokoje až v roce 2004 byla vyslána mise OSN.

Haiti je stát, kde je 95% obyvatel černých a zbytek tvoří mulati; 80% populace tvoří nezaměstnaní. Haiti je státem, který má 60% svého rozpočtu ze zahraniční pomoci, která kdyby neexistovala, propadlo by se Haiti na úroveň afrických států. Stát, který údajně vznikl z ušlechtilé vzpoury otroků proti svým pánům praktikuje otroctví.

Haiti byla nejdříve perlou Karibiku, následně se propadla na dno a ani přes naši neustálou pomoc se z toho dna nemůže dostat. Teď přišlo velké zemětřesení a s ním další pozornost, další peníze. Skutečnost je taková, že ať tam dnes pošlete kolik peněz chcete, nic se nezlepší, protože tady nejde o peníze, ale úplně o něco jiného. Jde o problém, který dnes existuje i v Africe, je to problém, o kterém je zakázáno mluvit. Můžete mě tedy považovat za rasistu, ale ten kdo nedokáže využít pomoci od jiných, ten si pomoc jednoduše nezaslouží.komentáře 4 leave one →
 1. MKe permalink
  19/01/2010 11:13

  Moje odlišné podání historie, k postkoloniálnímu období jsem nic nepsal,ale vím, že chudoba na Haiti před vojenskou intervencí (která nepřišla z čistého nebe, ale proto, že dnešní Citibank skoupila tamní centrální? banku a nemohla dovolit bankrot země) museli Haiťné splatit Francouzům atronomickou sumu za vlastní svobodu. Nemám žádné hluboké znalosti tamní historie, jen chci ukázat na pár aspektů,které v článku nejsou zmíněny.

  V případě Haity jsou problémem intervence USA: od 1915-do 1934 okupace, do roku 1947 Haiťanům USA braly 40% HDP – to vše aby hájily zájmý svých bank. Poté následovala krutovláda diktátorů Papa & Baby Doc a vznik mocné vojenské junty. Moc vojenské junty v zemi je dána tím, že země byla tranzitní zemí pro kokain, který jak známo je zdrojem černých peněz CIA, ze kterých celosvětově financuje tajné operace a státní převraty. Vojenský režim sloužil zájmům USA a ne zájmům Haiťnů, což se ukazuje v katastrofálních dopadech neoliberální politiky – bankroty farmářů, v důsledku toho masové stěhování do slumů, práce v továrnách, kde výplata nestačí na uživení rodiny. Ti, kdo se chtěli z tohoto cyklu vykořisťování a chudoby vymanit, upadli v nemilost a byli svrženi, což se stalo dvakrát v případě demokraticky zvoleného prezidenta Aristide, který pro Haity chtěl sociální spravedlnost a snestelné životní podmínky. Ačkoli puč v roce 1991 USA oficiálně odsoudily a bankovní účty jeho participantů byly zmrazeny, členové vojenské junty přesto byly na výplatní pásce CIA, ironicky pod hlavičkou boje proti obchodu s narkotiky. O druhém puči v roce 2004 viz. video.

  http://srsen.wordpress.com/2010/01/19/video-valecni-zlocinci-jako-zachranci-haitanu/

 2. 19/01/2010 16:14

  Děkuji za reakci, já bych se také určitě nepasoval na slovovzatého historika Haiti, ale tento článek sem použil i na jiném webu, kde o daném problému nic nevědí.
  Vaše stránky jsem pročetl, zvlášť ty na téma Haiti, včetně nejnovějšího „Historie holokaustu v Haiti“, a musím říct, že jsou velmi dobré. Poskytujete, mně velmi blízský, pohled podobný Zvědavci, Osudu a podobným webům. Jak funguje kapitalismus, kdo za ním stojí a k čemu to vše spěje bohužel vím, ale tak jako Vy to do hloubky určitě neznám. Proto Váš pohled považuji za jednu stranu komplexní mince a poskytuje mi tak další možnost nazírání na problém.

 3. MKe permalink
  20/01/2010 10:22

  Díky za kompliment, Historie holokaustu v Haiti je ovšem překlad. Na téma Haiti ještě doporučuji článek z Britských listů „Haiti jako hovádko boží“ http://blisty.cz/art/50825.html – je zde několik zajímavých detailů. Je smutné, když pravdu musí často ukazovat alternativní média, jakoby mohla existovat nějaká „alternativní“ pravda… Pěkný den.

 4. xpert permalink
  20/01/2010 14:51

  To midilird

  Tyto stránky jsem našel náhodně po zadání ,,historie Haiti´´do vyhledávače.Potvrdilo se mi,co jsem tušil,že při určitém zjednodušení se jeví jasná paralela Haiti – Zimbabwe.Také to byla prosperující země,považovaná za příklad toho,že i na africkém kontinentě lze vytvářet hodnoty.To vše do doby, než černí vyhnali nebo zmasakrovali bílé farmáře a podnikatele.Mysleli si,že si budou jen užívat bohatství,ale už nebyl nikdo,kdo by dohlédl na to,že se také musí pracovat. Zločinnost,korupce,hyperinflace,to je vše,co jim po zásluze zbylo.Vím,že problém může mít více aspektů,ale tito lidé sami od sebe zkrátka pracovat nebudou a všichni kašlou na všechno.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: