Skip to content

V Palestině to zase vře

25/01/2010

Pořád můžeme slyšet jak Izraelci midlí Palestince a jak se Palestinci snaží bránit terorismem, protože ono to ani jinak nejde. Izrael drží všechny vstupy na palestincké území a tudíž nemůže proudit ani humanitární pomoc.

Teď se už tak vypjatá situace ještě více vyhrotí: premiér Izraele, Benjamin Neatanyahu, v neděli jen několik hodin po setkání s Georgem Mitchellem, vyslancem Obamovy administrativy na Blízském východě, řekl, že Izrael si na vždy ponechá sporné palestincké území Západní břeh Jordánu. Mitchell cestuje mezi izraelskými a palestinckými vůdci od minulého týdne, od kdy doufá v naději na prolomení mrtvého bodu okolo stavby izraelských osad.

Naše zpráva je jasná: pěstujeme zde, zůstaneme zde, budeme zde budovat, tohle místo je neoddělitelnou částí Izraele,“ řekl Neatanyahu při ceremonii sázení stromů Židovského dne stromů, jižně od Jeruzaléma.

V předvečer Mitchellova příjezu Netanyahu řekl, že bez ohledu na případný mír si Izrael udrží své osady na Západním břehu, aby tak ochránil srdce Izraele.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma byla obsazena v roce 1967 Izraelci při Šesti denní válce. Dnes uzavření míru brání právě izraelská strana, která nechce přestat s výstavbou osad na tomto sporném území. Včera zde byli zraněni tři zahaniční protestující aktivisté a novináři byli izraelskou armádou odrazováni, aby o tomto incidentu neinformovali.

Celá věc je vyhrocena ještě proto, že v pátek se vůdce Hamásu, Khaled Meshaal, nechal slyšet, že „nic se nezmění, dokud naši lidé nezískají status uprchlíků a okupovaná území nebudou osvobozena…. a nikdy neuznáme tento sionistický živel.

Dále připoměl izraelské zločiny, vzdal čest stovkám mrtvých Palestinců, uznal, že Izrael je na tom vojensky a zdrojově lépe, ale přesto nikdy neporazí lid Palestiny a jeho odpor, který bude bojovat až dokonce, jen aby Izrael porazil. Na účet prezidenta Spojených států Baracka Obami, který se „snaží“ Palestincům pomoct, zase řekl: „Jak nám frustrovaná osoba může přinést svobodu a vítězství?“

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: