Skip to content

Příběhy holokaustu #1

04/02/2010

Rád bych začal takový menší seriál, ve kterém bych se lehce nebo detailně zmínil o přeživších a svědcích holokaustu, kdy vždy uvedu jejich příběh a lehce ho zkomentuji.

Ebi Gabor

Ebi bylo pouhých 16 let, když ji zlí nacisté zatkli v Maďarsku. Ti následně natlačili 80 lidí do jednoho dobytčího vozu a poslali je do „táboru smrti“, do Osvětimi. Při cestě nedostávali jídlo ani vodu, měli jen jeden kbelík uprostřed vozu. Museli pít vlastní moč, aby přežili. Když někdo zemřel, ostatní se prali, o to, kdo bude spát na jeho těle.

V Osvětimi Ebi viděla plynování, mučení a zabíjení vězňů psy.

Židé nedostávali žádnou snídani k „snídaňové kávě“. V kávě byly léky, které zabránili židovkám v menstruaci. Pět Židů muselo sdílet jednu misku polévky k obědu a k večeři dostali jen krajíc chleba.

Úplným zázrakem Ebi přežila, protože její budoucí manžel jí přes plot y jiné části tábora házel kousky sýra a šunky. Je zajímavé, že jí její budoucí manžel vůbec něco takového házel, když mělo pět vezňů jen jednu misku polévky k jídlu. A ještě záhadnější je, kde vůbec její budoucí manžel něco takového sehnal, když byli oba v „táboře smrti“.

Ebi přežila další tři tábory smrti. Ještě zde uvádím Ebin obrázek pořízený tři měsíce po osvobození vyhlazovacího tábora, kde byla na živu pouze z krajíce chleba.

Manya a Major Kornblitovi

Manya a Majo byli zamilovaní adolescenti z Polska. Když začala válka byli skoro lapeni Němci, ale ukryli se ve velké kupce sena. To byl velmi dobrý nápad, když německý kulomet postřílel všechny ostatní lidi na poli.

Časem samozřejmě dostali hlad a tak se rozhodli, že půjdou pracovat pro Němce, kteří zrovna postříleli všechny lidi v jejich městě. Němci vzali Manyu do Osvětimského tábora. Ta zde následně slyšela křik lidí z plynových komor. Křik slyšela po celý zbytek života.

Němci potřebovali dělníky v Československu a Manya šla jako dobrovolník. Měla opravdu štěstí, že se takto dostala z Osvětimi, protože Němci ve snaze zahladit své stopy zabili každého, kdo plynové komory viděl.

Jen zázrakem Majo také přežil vyhlazovací tábor. Manya a Majo se opět shledali v rodném Polsku. Dohromady měli údajně přežít 13 táborů smrti! A už ani nemusím dodávat, že Manyin bratr také zázrakem přežil vyhlazovací tábor.

Mendel Jakubowicz

Na začátku všeho, kdy ho Němci zadrželi, prý věděl, že přežije. A zázrakem měl pravdu!

Jakubowiczovi bylo pouhých 14 let, když byli on a jeho rodina naloženi do transportu a posálni do ghetta v Ostrowieci v Polsku. Zde byl prý pohyb všech Židů přísně sledován a každý špatný nebo podezřely pohyb končil zastřelením.

Jeho prací bylo sbírání předmětů z prázdných židovských domů, kteří zde nechávali kojence, zřejmě proto, aby je tak zachránili. Jakubowicz jim však nedal nejmenší šanci. Prý je bral a vyhazoval z oken, aby je tak mohli němečtí vojáci střílet!

Z ghetta Ostroweici byl poslán do malého tábora poblíž Ostroweici se svým bratrem Reuvenem, zatímco zbytek jeho rodiny byl poslán do Treblinky, kde všichni zemřeli. Reuven uprchl a zemřel v partyzánském odboji.

Jakubowicz byl poslán do Osvětimi, kde byl uvítán vězeňským orchestrem, zatímco ve vzduchu cítil kouř a pálící se lidskou kůži.

Zázrakem přežil Osvětim a byl přemístěn do vězení v Birkenau. Následně přežil 35 kilometrový pochod smrti sněhem trvající 5 dní. Na tento pochod vyšlo 60 000 vězňů, z nichž nepřežilo 42 000. Pochody smrti byly zřejmě velmu účinná metoda na zabíjení, dokonce rychlejší než plynování. A bylo-li celé vyhlazování tajné, jak se říká, nebyly pochody přesný opak?

Protože byl zřejmě nebojácný a vůbec se nebál toho co by s ním Němci mohli udělat, ani tehdy, když byl svědkem smrti 42 000 lidí, následně sabotoval několik německých letadel.

5. května 1945 k němu přišel americký tankista a dal mu velkou tabulku čokolády.

Martin Lowenburg

Mladému Martinovi bylo pouhých 15 let, když ho zlí nacisté i s rodinou vsadili do nákladního vlaku a poslali do Osvětimi. Mrtvých Židů mělo být v ve vlaku tolik, že na nich museli sedět a dokonce na ně kálet. Když vlak dojel do Osvětimi, 1/3 lidí zemřela na udušení.

Němci dávali prioritu vlakům plných Židů, před vlaky plnými jídla určeného vojákům na frontě, protože Německou prioritou nebylo vyhrát válku, ale zabít všechny Židy.

Transport přivítal Mengele v bílém plášti. Mladému Martinovi bylo pouhých 15 let, ale Mengelemu řekl, že mu je 18, což mu zachránilo život, protože Němci plynovali všechny Židy neschopné práce [až na výjimky, zde záleží na svědkovi, který přežil]. Martin musel v práci tahat těžké kameny z místa na místo.

Židé dostávali pouhých 200 kalorií na den. K snídani měli pouze čaj, k obědu jedli čtyři lidé polévku z jedné misky a k večeři dostali jeden krajíc chleba. Pokud člověk nesnědl svůj kousek chleba včas, sežraly mu ho krysy.

Velitel tábora měl motocykl, se kterým jezdil po táboře a střílel kohokoliv, kdo mu neuhnul z cesty. Pokud někoho jen zmerčil, cvičil si na něm své střelecké schopnosti.

V Osvětimi řádil velmi často tyfus. Martinův přítel, kouzelník, řekl, aby nepil vodu. Dal mu místo toho do úst oblázek, aby vytvářel sliny. Tak Martin nemusel po celé tři roky pít žádnou vodu a nikdy neměl žízeň. Když se potřeboval umýt tak se vyválel ve sněhu.

Martin viděl svou matku a sestru jak vstupují do plynové komory. Němci měli jednotku Židů pracujícíchv plynových komorách. Každých 90 dní Němci jednoho z těchto Židů zastřelili, aby nemohl svědčit o tom co Němci prováděli.

V Osvětimi také byla jednotka Židů s kolečky. Ti každé ráno obcházeli tábor a sbírali Židy, kteří zahynuli na elektrickém plotě.

Jednoho dne ho jedno kolečko přejelo a on nemohl pracovat. Tak ho jeho přítel kouzelník ukryl na trámech. Kouzelník by byl zabit okamžitě po příjezdu, ale Němci nějakého kouzelníka v táboře potřebovali.

Martin a jeho přítel kouzelník se dobrovolně přihlásili do transportu s „cílem neznámo“. Němci následně zabili všechny Židy v Osvětimi, takže měl Martin a jeho přítel pekelné štěstí, když se zachránili jako dobrovolníci transportu do neznáma. Transport směřoval do Varšavského ghetta, kde Martin pracoval v jednotce dynamitčíků, kteří odstřelovali budovy.

Martin budoval podzemní továrnu, kdy Židé nanosili kameny na 100 metrů vysokou a velmi širokou hromadu, kterou Němci následně polili 5 litry betonu. Hasiči pak „sfoukli“ spodní kameny. Tak si Němci zbudovali podzemní tunel, kde stavili rakety V2.

Němci z Martina udělali opraváře elektirckých transformátorů ve zničené Varšavě. Martin a jeho přátelé viděli v ruinách diamanty, zlato a peníze. Ale nic si nevzali, protože se nedali jíst. Jeden Žid prodal druhému, nováčkovi, diamant za chléb na tři dny. Žid, který diamant vzal, zemřel po třech dnech hladem.

Holokaust byl pro Němce největším výrobcem peněz. Němci měli celé týmy lidí pracujících v plynových komorách, kteří mrtvým brali zlato. Když někdo měl zlaté plomby, byl zplynován okamžitě. Pak němci prodali všechny jeho boty a oblečení do Jižní Ameriky. Takto Němci po dva roky financovali válku; prodáváním židovských zlatých plomb, bot a oblečení. [Přesto nechali jen tak ležet zlato a diamanty ve zničené Varšavě]

Němci se následně odhodlali zabít všechny Židy ve Varšavě, ale vůdce odporu Němce varoval, aby to nedělali. Takže místo toho začali Němci organizovat pochody smrti, které trvali i celý týden. Když se chtěli Židé napít vody, byli zastřeleni kulomety. Používali psy, aby Židy nahnali do řady, aby je tak kulomety mohli lépe zastřelit. Celá řeka se zbarvila do ruda.

Následoval židovský transport do Dachau. Tam bylo Židům řečeno, aby se přichystali na pochod do Švýcarska, ale Němci je oklamali a znovu vyrazili na pochod smrti. Martin by na tomto pochodu jistojistě zemřel, kdyby nepřišli Američané. Jeden americký voják dal Martinovi cigaretu, ten jednou potáhl a na týden omdlel.

Pak Martin a jeho přátelé vykradli okolní německé domy a zabíjeli SSmany a civilisty.

Martin se po válce přestěhoval do Nizozemska, od kud Němci ukradli všechny krávy.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Tak to je hustý permalink
    15/08/2010 13:04

    ahooooojky všichni,tyto příběhy mě velmi zaujaly!!!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: