Skip to content

Tak už došlo i na Ladu…

14/04/2010

Když se médii před nějakou dobou přehnala komedie kolem Broučků a jejich „bílení všeho a všech“, bylo to všem lidem s běžným selským rozumem jen pro smích. Na našich národoveckých stránkách okamžitě proběhla vlna výsměchu následovaná citátem z díla spisovatele a malíře Josefa Lady, který je i dnes velmi známý a oblíbený.  Na našich stránkách kolovala pasáž s kocourem Mikešem, kterou si dovolím citovat:

Ještě zoufale vykřikl: „Babičko!“, ale muž jej uhodil a pohrozil mu, že ho zastřelí, jestli ještě mukne!

Milé děti, ti lidé byli cikáni!

Vedení některých cikánských organizací se nyní usmyslelo, že je tato věta strašně rasistická a z jejich hysterické reakce bych se ani nedivil, kdyby byl Lada označen za nacistu a následně i za antisemitu. Je smutnou pravdou, že člověk takovéhoto formátu by si kvůli této větě dnes vůbec neškrtl, právě díky organizacím a „bojovníkům za lásku a toleranci“, kteří jsou všichni placeni zřejmě ze státní kasy, protože dost pochybuji, že by se tolikero organizací živilo samo.

Cikánským aktivistům nestačí jen Ladu označit za rasistu, ale chtějí jeho díla dostat i ze škol. Dokonce jsou zhrozeni samotným výrazem Cikán, dovolte citovat Václava Mika z cikánské organizace Roma Realia:

Je to neakceptovatelné a nespisovné slovo, což v samotném důsledku ignoruje fakt, že tento výraz je Romy považován za krajně nevhodný a pejorativní.

Nevím, kde pan Miko žije, ale zajímalo by mě, kterými Cikány je výraz Cikán považován za nevhodný. Proč bych vůbec měl etnikum, které je po celou svou historii (nejen) na našem území nazýváno Cikány nyní nazývat Romy? Tedy jménem, kterým se nazývají teprve třicet let, navíc pocházejícím z jejich vlastního jazyka. To mám tedy Finy začít nazývat Suomalaiset nebo Němce Deutsch? Spousta lidí dřív brblalo (a někteří stále brblají) kvůli německému výrazu Tschechisch, které je vůči Čechům prý hanlivé, i když to je většině lidí naprosto jedno a nikdo Němce nenapadal z bůhví čeho. Nebude tedy jednoduší zůstat u staletí používaného výrazu, protože slovo Rom se stejně ani za padesát let mediální propagandy do našich myslí nevsákne, díky tomu, co většina Cikánů dělá za bordel.

Nebude také lepší, nechat velké muže minulosti, kterým byl i náš Josef Lada, konečně na pokoji a nevytahovat takovéto kraviny? Co kdyby si milí Cikáni uvědomili, že Lada tento text napsal před desítkami let, a to Cikáni, ať už si to přiznávají nebo ne, kradli po vesnicích slepice a nebyli nikde oblíbení. Ne, že by tomu nebylo dnes obdobně, ale Lada jednoduše zachytil svou dobu. Pokud by Cikáni měli svoji pověstnou inteligenci, tak by naopak řekli „podívejte co o nás napsal Lada a podívejte, jací jsme dnes!“ Ale jací jsou dnes? Stejní jako v dobách Lady. Opět to nejsme my, bílí Češi a naše ikony, kteří bychom si měli sypat popel na hlavu, ale Cikáni, kteří za vším vidí rasismus, který následně všude vidí i lásko právní organizace a naše média, čímž všechny akorát tak naštvou a vytvoří si v podvědomí běžného českého člověka ještě horší obrázek než měli.

Spousta lidí samozřejmě může obhajování Lady z naší strany chápat jen jako „nacistické přiživování se“, obdobně jak je nám spíláno o našem „ohánění se“ hudebníkem Karlem Krylem. Ne, to je jen zdravý rozum. Stejně jako kdyby chtěli zakázat kvůli takovéto hlouposti jiné Čechy, kteří by díky některým svým dílům mohli být označeni za antisemity – počínaje Františkem Palackým a konče Janem Nerudou, vždy mi zdraví rozum bude velet se jich zastat. Protože k napsání těchto věcí je mohli vést jen dvě věci – vlastní zkušenost a vědomosti nebo vlastní hloupost a neznalost. Ani jedno nesmí být ve svobodné společnosti ospravedlněním pro něčí zakazování nebo cenzurování. A už vůbec ne vůlí cizího etnika, které pro nás nikdy nic nevykonalo ani se o nic ve své historii nezasloužilo.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. aBsUrD permalink
    19/04/2010 14:06

    Zjisťoval si provozovatel těchto stránek jestli není třeba dislektik? Lehké mozkové disfunkce jsou dnes celkem časté a s inteligencí nesovuvisí :)… jinak článek zajímavej

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: