Skip to content

Rooseveltův projev o „tajné mapě“

23/05/2010

V historii, zvláště v období druhé světové války, se často zapomíná na jisté události, které pak celkový obraz doby vykreslují ve zcela jiném světle. Podobně to je i s americkou válkychtivostí v časech největšího konfliktu, který lidstvo zažilo. O tom se však mlčí a Spojené státy jsou nám předkládány jako nebohá oběť, i přesto, že neustále provokovaly jak Německo tak Japonsko, které se nakonec nechalo vyprovokovat k nechvalně známému útoku na Pearl Harbor a proměnilo tak Rooseveltovo dlouholeté snažení ve skutečnost. Spojené státy provokovaly, kde se dalo, aby se do války dostaly a zde jsem si přichystal jeden z nejznámějších případů, který měl americké obyvatelstvo podnítit k souhlasu k válce.

Překlad Roosvelt´s ‚Secret Map‘ Speech od Marka Webera.

Franklin Roosevelt často lhal, aby dosáhl svých cílů. V rozhlasovém vysílání z 23. října 1940, ve kterém promlouval k národu, například složil „slavnostní přísahu“, že nepovede žádná „tajná jednání v jakékoliv formě, přímo nebo nepřímo, s žádnou vládnou ani národem, který je ve válce, a to z jakéhokoliv důvodu.“ Ale americké, britské a polské dokumenty (většinou uveřejněné o mnoho let později) dokazují, že „slavnostní přísaha“ byla sprostá lež. Roosevelt ve skutečnosti vedl mnoho tajných jednání, aby zapojil Spojené státy do války.

Ze všech projevů je zřejmě nejlepším příkladem, Rooseveltovi připravenosti lhát, projev z 27. října 1942 během tzv. Navy Day.

V měsících předcházejících tomuto dni se stalo spousta událostí. Dne 11.3. 1941 Roosevelt podepsal tzv. zákon Lend-Lease, který umožňoval zvýšit dodávky vojenského materiálu Anglii, což bylo v rozporu s americkou neutralitou a mezinárodním právem. V dubnu na Rooseveltův nelegální rozkaz američtí vojáci okupovali Grónsko. Dne 27. května vyhlásil stav „neomezené národní nouze“, jakési prezidentské vyhlášení války, které obcházelo ústavní moc Kongresu. Po útoku Osy na SSSR, v červnu téhož roku, začala Rooseveltova administrativa dodávat sovětům obrovské množství vojenských zásob. Tyto zásilky také porušovaly mezinárodní právo. V červenci Roosevelt nelegálně poslal vojáky obsadit Island.

Prezident zahájil svůj Navy Day připomenutím německého ponorkového útoku proti americkým torpédoborcům Greer 4. září a Kearny 17. října. Ve velmi emocionálním projevu charakterizoval tyto incidenty jako nevyprovokovaný akt agrese namířený proti všem Američanům. Prohlásil, že ačkoliv se chtěl vyhnout konfliktu, střelba začala a „historie zaznamená, kdo vystřelil první.“ Co Roosevelt zámerně zapoměl zmínit, byl rozkaz, který torpédoborcům nařizoval zapojit se do útoku proti ponorkám všemi způsoby. Hitler se chtěl válce se Spojenými státy vyvarovat a výslovně nařídil německým ponorkám, aby se vyhnuly jakýmkoliv konfliktům s americkými válečnými loděmi za každou cenu, vyjma případu, kdy ponorka čelí zničení. Rooseveltův příkaz „střílet na potkání“, který dal americkému námořnictvu, byl speciálně navržen tak, aby se ohrožení ponorek stalo nevyhnutelné. Jeho provokativní úsilí podnítit Hitlera k vyhlášení války Spojeným státům selhalo a většina Američanů stála proti přímému zapojení do evropského konfliktu.

A tak, ve snaze přesvědčit své posluchače, že Německo je skutečnou hrozbou pro americkou bezpečnost, pokračoval Roosevelt překvapujícím prohlášením: „Hitler často prohlašoval, že jeho dobyvačné plány nepřesahují Atlantský oceán. V mém držení je tajná mapa, vyrobená v Německu Hitlerovou vládou, k nastolení nového světového pořádku. Mapa zahrnuje Jižní Ameriku a část Ameriky Střední s Hitlerovým reorganizováním.“ Tato mapa, jak prezident vysvětlil, ukazuje Jižní Ameriku stejně jako „americkou životně důležitou část – Panamský průplav,“ rozdělenou do pěti vazalských států po nadvládou Německa. „Tato mapa, přátelé, jasně dokazuje, že nacisté nejdou jen proti Jižní Americe, ale také proti Spojeným státům.

Roosevelt pokračoval tvrzením, že má v držené také „jiný německý dokument Hitlerovy vlády. Jedná se o podrobný plán na zrušení všech existujících náboženství – katolicismu, protestantismu, mohamedánství, hinduismu, buddhismu a stejně tak židovství,“ který německu zajistí „vládu nad celým světem, pokud Hitler vyhraje.

Majetek všech církví bude ve vlastnictví Říše a jeho loutek. Kříž a všechny ostatní náboženské symboly budou zakázané. Duchovenstvo bude zlikvidováno. Místo církve v naší civilizaci zaujme mezinárodní nacistická církev, skrze kterou bude promlouvat nacistická vláda. Místo Bible, jako Písma svatého, zaujme Mein Kampf. A místo křesťanského kříže zaujmou dva symobly: svastika a obnažený meč.

Roosevelt zdůraznil důležitost těchto „odhalení“, když prohlásil: „Dobře si promyslete tyto chmurné pravdy, které jsem vám řekl o budoucím plánu hitlerismu.“ Všichni Američané, řekl, „jsou konfrontováni volbou mezi světem, ve kterém chceme žít a světem, který po nás budou Hitler se svými hordami požadovat.“ Proto „jsme přislíbili přiložit naše úsilí ke zničení hitlerismu.“ Německá vláda okamžitě reagovala na Rooseveltův projev prohlášením o podvodu údajných dokumentů. Vláda Itálie prohlásila, že pokud Roosevelt neuveřejní mapy „do 24 hodin, získá pověst padělatele.“ Na tiskové konferenci následujícího dne se novináři přirozeně prezidenta zeptali na kopii „tajné mapy“. Roosevelt je odmítl a pouze trval na tom, že mapy přišly od „zdroje, který je nepochybně spolehlivý.“

Jak se často stávalo, pravda o mapě se měla objevit až mnoho let po válce: Jednalo se o padělek vyrobený britskou tajnou službou, s největší pravděpodobností v technické laboratoři v kanadském Ontariu. Šéf britských zpravodajců, William Stephenson (krycí jméno Intrepid), v Severní Americe ji dodal šéfovi amerických zpravodajců Williamu Donovanovi, který ji dal Rooseveltovi. V pamětech, zveřejněných koncem roku 1984, si uznání za vymyšlení „tajné mapy“ přivlastnil britský agent Ivar Bryce. Samozřejmě, že ostatní „dokumenty“, citované Rooseveltem, o zrušení světových náboženství, byla stejný podvod jako „tajná mapa.“

Někteří američtí úředníci byli znepokojeni britským úsilím oklamat americkou vládu a lid. Dne 5. září 1941 v memorandu předanému Secretary of State Cordell Hull, náměstek státního tajemníka Adolfa Berle varoval o britských agentech, vyrábějících falešné dokumenty o německém spiknutí. Američané by měli být na pozoru před těmito britskými „falešnými hrozbami,“ uzavírá Berle.

Je sporné, jestli některých z velkých Rooseveltových současníků jako Stalin, Hitler nebo dokonce Churchill, někdy přednesli projev založený na lži, jak to drze udělal Roosevelt v roce 1941 při Navy Day. Přinejmenším ještě při jedné příležitosti Roosevelt přiznal svou ochotu lhát, aby tak dosáhl svých cílů. Dne 14. května 1942, během rozhovoru se svým blízkým židovským poradcem, ministrem financí Herym Morgenthau Jr., prezident upřímě poznamenal: „Možná mám jednu politiku pro Evropu a úplně opačnou politiku pro Severní a Jižní Ameriku. Možná zcela rozporuplnou a mimoto jsem zcela ochoten uvést se v omyl nebo říct lež, pokud nám to pomůže vyhrát válku.

Zdroje:

Bratzel, John F., and Leslie B. Rout, Jr., „FDR and The ‚Secret Map‘,“ The Wilson Quarterly (Washington, DC), New Year’s 1985, pp. 167-173.

„Ex-British Agent Says FDR’s Nazi Map Faked,“ Foreign Intelli- gence Literary Scene (Frederick, MD: University Publications of America), December 19-84, pp. 1-3.

„President Roosevelt’s Navy Day Address on World Affairs,“ The New York Times, 28 October 1941.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: