Přejít k obsahu webu

Simon Weisenthal byl lhář

21/09/2010

Na britském zpravodajském serveru dailymail.co.uk byl publikován poměrně neobvyklý článek s titulem „Proč věřím, že král lovců nacistů, Simon Weisenthal, byl podvodník„.

Simon Weisenthal je oslavován po celém světě, byl navržen na Nobelovu cenu míru a obdržel řadu uznání po celém světě. Díky jeho přičinění bylo ke spravedlnosti přivedeno na 1100 válečných zločinců, včetně slavného Adolfa Eichmana (tzv. architekta holokaustu). Točili se o něm pořady a filmy a brzo se stal znamením dobra v boji se strašlivým zlem.

O to více překvapí, že se v takovém deníku jako dailymail objeví zpochybnění jeho „nedotknutelnosti“. Autor článku, Guy Walters, brzo zmiňuje izraelského historika Toma Segeva, který o Weisenthalovi napsal biografii a odhalil v ní mýty a přehánění kolem života tohoto největšího lovce nacistů.

Segeval v rádiu dokonce řekl, že Wiesenthal byl „pohádkář, který žil mezi realitou a fantazií“. Dále Wiesenthala popsal jako člověka, který si vymýšlel svou minulost, což mu prý ulehčovalo jeho vzpomínky na zážitky z koncentračních táborů.

Walters pokračuje: „Pravda je taková, že velký lovec nacistů byl mnohem, mnohem horší než jak ho Dr. Segeva vykresluje. Podle mě byl Simon Wiesenthal lhář a podvodník. Ve skutečnosti můžu klidně říct, že je to jeden z největších podfukářů 20. století.

Sám Walters podle vlastních slov strávil čtyři roky prací na knize o Wiesenthalovi a přitom objevil řadu lží a nepřesností v životě tohoto velkého lovce nacistů: „Pravdou je, že Wiesenthal lhal téměř o všem ve svém životě.

Walter komentuje Wiesenthalovo údajné studium na univerzitách ve Lvově a v Praze, přičemž nevystudoval ani na jedné. Svůj diplom si zfalšoval.

Podobně to je s jeho pobyty v koncentračních táborech. Podle vlastních slov strávil Wiesenthal mnoho let v táborech jako Mauthausen a Osvětim, očemž neexistuje jediný dokument. A samozřejmě tu je ještě jeho úspěšná kariéra partizána. Zde Wiesenthalovy příběhy ztroskotávají na výmyslech, například když tvrdil, že jako major řídil výstavbu bunkrů. Obdobně lže i o svém honu na Eichmana.

Například podle rakouského kancléře Bruno Kreiska spolupracoval Wiesenthal s Gestapem. Podobné obvinění učinili i další lidé.

S Guyem Waltersem se nedá než souhlasit.

Tvrdit, že Wiesenthal „žil mezi realitou a fantazií“ aby se vyrovnal s válečnými zkušenostmi je urážlivé vůči všem těm přeživším holokaustu, kteří mluví pouze pravdu,“ píše Walters v závěru svého článku.

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: