Skip to content

Koncentrák byla vlastně taková pohodička

11/11/2010

Převzato z Týden.cz:

Fotbal, řeznictví a vaření v Terezíně a Osvětimi. O holocaustu na základě autentických výpovědí přeživších si zahráli ve Švandově divadle. Šoa patří do cyklu Hyde park, v němž se představují komorní miniinscenace.

Miloš Gut, později Miloš Dobrý, strávil spolu s celou rodinou několik let v různých koncentračních táborech. Přežil a ve svém vyprávění překvapivě akcentuje především vzpomínky na sportovní klání a vaření. Stav permanentního ohrožení smrtí, jakož i trudné osudy těch méně šťastných ho tak nějak nevzrušují.

To Hana Pravdová, která byla po válce krátce herečkou Švandova divadla, než emigrovala do Anglie, zase v lágrech hrála divadlo. Nebyla tam totiž žádná cenzura, protože Němcům to bylo jedno.

Švandovo divadlo v letošní sezoně rozjelo cyklus Hyde park, v němž každý měsíc uvede ve svém Studiu jeden komorní inscenační náčrt, který se hraje pouze třikrát. Na základě hlasování diváků pak bude z deseti sezonních projektů vybrán jeden, který se rozroste do regulérní inscenace na velkém jevišti. To je výborná cesta, jak repertoár divadla zpestřit a přitom si vyzkoušet různá témata a režiséry na malé ploše.

Šoa režiséra a ředitele divadla Daniela Hrbka je druhým dílem cyklu. Výsledek je poněkud didaktický, herci Miroslav Hruška a Zuzana Onufráková vyprávějí své party, jako by je přednášeli do rozhlasu. Scéna je popisně zahlcena doslovnými detaily (kufry, koleje a rozházené svršky). Když se mluví o vlaku, zazní realistická nahrávka.

Podstatné je ale sdělení. Oba autentičtí hrdinové se totiž v zásadě shodují v tom, že nejhorší to bylo až potom, co se z války vrátili – Dobrému ukradli zlí čeští sousedé majetek a Pravdovou donutili emigrovat. Případný nepoučený divák by si tak z celého představení mohl lehce odnést dojem, že v tom lágru to zdaleka nebylo tak hrozné.

——————

Takové věci a v koncentračním táboře? Fotbal, řeznictví a divadlo? Docela se divím, že už i v médiích začíná pomalu prosakovat pravda. Skutečně to tak hrozné nebylo – samozřejmě nelze srovnávat situaci na konci války a na jejím počátku, kdy byl všeho relativně dostatek. Ostatně, podívejte se sami ZDE.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
  1. 11/11/2010 18:26

    Midilirde, tak toto „sedí“.

  2. 15/11/2010 13:16

    Omlouvám se Dyku, Vaše příspěvky nevím proč uvízly ve složce Spam a já to teď pár dnů nekontroloval.

  3. 20/11/2010 12:27

    Není zač, stane se.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: