Skip to content

Podle vládního úředníka je holocaust legenda

29/11/2010

Převzato z Týden.cz:

Velvyslanci sedmi evropských států oficiálně protestovali u litevské vlády kvůli článku úředníka na ministerstvu vnitra, který v něm popíral existenci holocaustu. Vadilo jim i to, že se ministerstvo od vyjádření svého zaměstnance nedistancovalo. Úředník po kritice své výroky odvolal. Dnes, po zveřejnění dopisu ambasád, rezignoval na svou funkci.

Historik Petras Stankeras pracující na ministerstvu vnitra v článku pro časopis Veidas napsal, že holocaust je jen legenda. Za druhé světové války přitom nacisté zlikvidovali naprostou většinu litevských Židů, ze 150 tisíc jich přežily asi čtyři tisíce.

Ministerský úředník dále napsal, že holocaust byl srovnatelný se zločiny sovětské vlády proti Litevcům v době, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu. V článku zveřejněném 14. listopadu také označil norimberský proces s vrcholnými představiteli nacistického režimu po druhé světové válce za „právní frašku“.

Proti textu se ohradili zástupci Británie, Francie, Nizozemska, Norska, Finska, Švédska a Estonska. Článek označili za pobuřující. Kritizovali i to, že od ministerstva nezaznělo „žádné veřejné a oficiální distancování“ od textu, který napsal zaměstnanec úřadu.

Po vpádu nacistů do dnešní Litvy roku 1941 Němci spolu s místními kolaboranty prakticky vyhladili tamní židovskou populaci. V Paneriai, kousek za Vilniusem, bylo při likvidaci ghetta zavražděno asi 70 tisíc Židů. K dalším hromadným mordům došlo na zhruba 400 místech Litvy.

Počínaje 13. stoletím hráli litevští Židé ústřední roli v životě Vilniusu, kde tvořili zhruba polovinu obyvatel. Město získalo věhlas jako centrum židovského vzdělávání. Stálo v něm přes sto synagog.

Litva byla tento týden kritizována i od Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI). Komisi vadilo, že se litevští poslanci „diskriminačním způsobem“ vyjadřují o lidských právech včetně rasismu a homofobie. Přesný obsah kritizovaných výroků ale ECRI neupřesnila.

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. psik domaci permalink
  07/12/2010 17:06

  Ze kolaborovali neni zadny div, ani u nich, ani u ostatnich baltskych statu. Hned po zabrani Rusy bylo popraveno nebo vyvezeno na Sibir 50 000 Estoncu, 45 000 Lotysu a 35 000 Litevcu mezi nimi i lokalni Zide. A hned po valce, jen letech 1945 – 1949 to bylo 60 000 Estoncu, 175 000 Lotysu a 250 000 Litevcu. Takovy masakry srovnani s holocaustem smele snesou…
  Po prichodu Nemcu Zidy likvidovaly hlavne Einsatzgruppen, i kdyz Litevci si omocili take.
  Ukrajinci a Litevci byli pry z trestani valecnych zlocinu vyjmuti, tak proc si stezuje. Jedine, ze mu chybeli v trestnych lavicich v Norimberku Rusove, to by pak melo smysl.

 2. 07/12/2010 17:32

  Baltské národy mohou za většinu mrtvých Židů v té oblasti, ne Einsatzgruppen, ti neměli za primární cíl vyhlazování Židů.

 3. psik domaci permalink
  09/12/2010 01:40

  Nerikam, ze si Balti neomocili, ostatne uz Stalin zacal, ale primarnim ukolem Einsatzgruppen byla likvidace zidu a komunistickych komisaru (pravda, casto nemuseli jit daleko).
  Millidirde je to mimo misu, ale muze to byt pro vas dulezite, pokud je to pravda.
  http://jasek.blog.idnes.cz/c/167183/Benjamin-Kuras-s-velkou-omluvou.html

 4. 09/12/2010 10:12

  Ano Einsatzgruppen likvidovali rudé komisaře (často židovského původu) a sem tam i Židy, ale Židé jejich hlavn cíl nebyli. Zde se holt rozchází náš pohled na holokaust.

  Odkaz pěkný, ale moc nepotěšil… než to naše vláda zavede a začne postihovat tak to chvíli potrvá, ale pak to teda bude řež.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: