Skip to content

Zachraňte vojína Ryana očima veterána Waffen SS

27/03/2011

Hollywood nás neustále zaplavuje fantastickými historickými eposy a nezdráhá se při tom přepsat učebnice dějepisu. Například existují různá historická období, která jsou podávána silně černobíle. Proto mě potěšilo, když jsem objevil krátký dopis veterána Waffen SS Hanse Schmidta o Spielbergově filmu Zachraňte vojína Ryana. Hans Schmidt sloužil během války jako desátník v divizi SS Leibstandarte Adolf Hitler. Po válce emigroval do Spojených států, kde založil dvě organizace věnující se nacionalistické osvětě a zlepšení vztahů mezi Státy a Německem. Schmidt zemřel minulý rok v květnu (RIP).

 

Dovolte mi, dvakrát raněnému veteránovi jednotek Waffen-SS a účastníkovi tří kampaní (Bitvy o Ardeny, Maďarsko a Rakousko) vyjádřit se o snímku „Zachraňte vojína Ryana.“

Po přečtení mnoha poct o tomto nepochybně úspěšném, a dalo by se říci, že i „impozantním“ filmu, doufám, že nebude vadit trochu kritiky z německého a německoamerického úhlu pohledu.

Krom masakru hned na začátku filmu, zachycující invazi na pláž Omaha, kde jsem nebyl a tak se k tomu nemůžu vyjádřit; se většina bojových scén zdá až nereálná.

Tvůrci vynaložili chválihodné úsilí k zdání opravdovosti použitím několika kusů německé techniky, například Schützenpanzerwagen (SPW), kulomet MG 42 a Kettenkrad.

A zatímco vzhled německé pěchoty regulérní armády v bunkrech v Normandii nebyl zrovna nejlépe zobrazený, Waffen SS bojujících na konci filmu v ulicích byly vybaveny poměrně správně.

Můj komentář o nerealističnosti bojových scén se týká skutečnosti, že Waffen SS by nejednaly tak jak je ve filmu zachyceno.

Zatímco americkou či ruskou pěchotu bylo zcela běžné vidět shromažďovat se kolem vlastních tanků při přibližování se střetové linii, u Waffen SS něco takového bylo vidět jen velmi zřídka, pokud vůbec.

(První Američané, které jsem v Bitvě o Ardeny viděl, byl tucet ohořelých těl kolem zničené samohybné houfnice.)

Mimoto, snad všichni němečtí vojáci ve filmu mají vyholené hlavy, či velmi na krátko ostříhané vlasy, což je zcela v rozporu s realitou. Možná si někdo spletl německé vojáky s ruskými.

Či spíše snaha židovských tvůrců, kteří chtěli udělat jakési pojítko dnešních skinheadů k tehdejším Waffen SS a jiným vojákům Třetí říše.

Také by bylo lepší pro moji jednotku použít 18 či 19leté chlapce, namísto starších. Průměrný věk, včetně generálských hodností hrdinské divize Hitlerjugend u Caen, byl 19 let!

Scéna, kdy americký voják ukazuje svůj židovský medailon s „Davidovou hvězdou“ německému zajatci a přitom mu říká: „Ich Jude, ich Jude!“ je tak urážlivá až je směšná.

Kdyby se něco takového skutečně stalo, dokážu si přesně domyslet, co by si němečtí vojáci mezi sebou říkali: „Ten chlap je blázen!“

Zdá se, jakoby tvůrci vůbec netušili, že pro průměrného německého vojáka jakékoliv jednotky ve druhé světové válce, nehrála rasa, barva pleti či „víra“ nepřítele naprosto žádnou roli. Prostě ho to nezajímalo.

Navíc se tvůrci dopustili vážné chyby v úsudku, kdy hned v otevírací scéně na začátku filmu kamera zabírá hrob s židovskou hvězdou na hřbitově, kde jsou naprosto všude kříže.

Vím o co se tvůrci snažili, ale jsem si jist, že jsem nebyl jediný, kdo se okamžitě začal dívat po všech těch stovkách křížů, jestli náhodou někde vzádu neobjeví další Davidovu hvězdu.

Odpověď znáte sami. Ve skutečnosti jste dosáhli přesně opačného efektu, než o který jste se snažili. Tvůrci touto scénou zcela podkopávají lež, kterou se nyní snaží protlačit různé židovské organizace, tedy že během druhé světové války se velká procenta židovské populace hlásila jako dobrovolníci do služby, a tedy že jejich krvavá oběť byla také větší.

Navštívil jsem velký lucemburský vojenský hřbitov, kde je pochován generál Patton, a spočítal všechny židovské hvězdy na náhrobcích. Byl jsem šokován jejich naprostou absencí.

Po první světové válce někteří němečtí židovští vůdci nasadili stejnou lest: Tvrdili, a tvrdí tak dodnes, že „12 000 Židů obětovalo své životy pro otčinu,“ tedy dělali židovskou účast větší než ve skutečnosti byla. Ale možná je „12 000“ cifra symbol říkající „z našeho úhlu pohledu jsme udělali dost.“

Během druhé světové, stejně jako nyní, se čtvrtina americké populace sama identifikovala jako Američané německého původu. Když víme o vlasteneckém nadšení těchto Američanů, můžeme si být jisti, že jejich počet v ozbrojených silách byl podobný, či snad i vyšší.

Přesto v filmu „Zachraňte vojína Ryana“ ani jeden z Američanů nemá německé jméno.

Zapoměli tvůrci na Nimitze, Arnolda, Spaatze či dokonce Eisenhowera? Dobrá, snad kméno kapitána Millera z Pennsylvanie je poangličtěná obdoba německého jména. Pro vynechání Američanů německého původu se tvůrci zřejmě inspirovali v Bílém domě, kde v dnešní době během státních večeří také vzácně vidíme někoho s německým jménem.

No, třeba si někdo myslí, že množství německy znějících jmen, jako Goldberg, Rosenthal, Silverstein a Spielberg uspokojí potřebu po „Američanech německého“ původu.

Můj poslední komentář se bude týkat zobrazení střílení německých zajatců ihned po skončení boje. Pročtení americké literatury o druhé světové válce naznačuje, že to bylo běžnější, než se připouští a taktéž jsou více omlouvány hříchy proti zákonům války a rytířství, „protože voják se nasral na Němce, kteří mu před chvílí zabili jednoho z kamarádů.“

Jinými slovy, hněv a válečné zločiny jsou pochopitelné a ipso facto omluvitelné. Ve filmu „Zachraňte vojína Ryana“ s tímto tvrzením zřejmě tvůrci souhlasí, když se pouze jeden z vojáků, jmenovitě známý zbabělec, postaví proti střílení vojáků, kteří složili své zbraně.

Jakožto bývalý německý voják vás mohu ujistit, že mezi námi neexistovalo to, co bych sám pojmenoval jako neárijské myšlení.

Dobře si pamatuji, když jsme si v lednu 1945 sedli k našim deseti zajatým Američanům po dlouhé bitvě, a ti byli značně překvapeni, když jsme s nimi jednali téměř jako s kamarády, bez jakékoliv zášti.

Jestli chcete vědět proč, tak vám to rád řeknu. Nebyli jsme poznamenáni několikaletou antinepřátelskou propagandou, tak jako američtí či britští vojáci, jejichž základní smysl pro rytířství byl často (ale ne vždy) otupěn sledováním antiněmeckých válečných snímků, často dělaných krajany tvůrců filmu „Zachraňte vojína Ryana“.

„Pro vaši informaci: Nikdy jsem neviděl ani jeden antiamerický válečný snímek – ve studiích UFA už totiž nebyli žádní židovští režiséři.)

Hans Schmidt

komentářů 22 leave one →
 1. enkidu permalink
  11/04/2011 15:21

  velmi cenny clanok. Tazko najst nejakeho prislusnika SS/Wehrmachtu ktori by sa vyjadrovali k tymto modernym vojnovym filmom. Chlapi, chcel by som to rozposielat, ale chyba mi tam zdroj :-/

 2. Jack Closer permalink
  12/06/2011 19:08

  Člen Waffen SS káže o rytířskosti? Velebnosti, jdu blejt.

 3. enkidu permalink
  14/06/2011 11:51

  @ jack closer
  – holywood zanechal stopy, ze? nuz, smutne..

 4. Milan permalink
  18/02/2012 14:48

  Vážený pane Schmidte,děkuji Vám za tento článek,je pravdou že se fakta o německé armádě za 2.světové války mnohdy vykládájí zcela záměrně jinak, než byla historická zkutečnost.Mohu toto potvrdit z vyprávění mého děda,který bojoval na vaší straně a též mojí babičky u které měli němečtí vojáci ošetřovnu.Malou poznámku na závěr,.za celou dobu války nikomu nic něm vojáci neudělali naopak ještě se zde byla snaha o pomoci v hospodářství a ošetřování členů naší rodiny,Když přišla tzv osvobozenecká Rudá armáda,všechny ženy brutálně znásilnil,vše vyrabovali a rozkradli a ukadli i peřiny……jak bábí vyprávěla u rusáků se opravdu bála o život….

 5. Jan Kubiš permalink
  19/10/2012 22:21

  Možná by si pan Schmidt měl vzpomenout na Oradour, kde Waffen SS povraždili civilisty. Ani s chováním k zajatcům to nebylo moc dobré, stačí vzopenou na Malmédy 1944. O tom co prováděli na východní frontě je zbytečné mluvit. Tenhle zatracenej náckovskej server by vám měli zavřít.

 6. NSák permalink
  19/10/2012 23:27

  Jan Kubiš
  K Oradour
  https://radicalrevival.wordpress.com/2010/07/02/waffen-ss-nevinni-z-oradour/

  Malmédy 1944 – tady je taky mnoho otázek a málo odpovědí a není úplně jasné z jaký byl impulz který zapříčinil tohle krveprolití. Ovšem uznám ,že jsem téma Malmédy neprostudoval a tak jsem ochoten připustit jako exces.

  Nevím proč by měl být tenhle server uzavřen hledači pravdy by měly mít možnost co největší rozsah informací z různých zdrojů ke svým závěrům.

 7. enkidu permalink
  30/10/2012 21:37

  @ Jan Kubis

  hovorite o ojedinelych incidentoch. Na youtube je video kde stari dedkovia na navsteve muzea tankov vysvetluju mladej holandanke ze zachranili aj jej krajinu od Stalina a jeho planov. Ked dievca da svoju pesnicku ze z jej dediny zobrali 200 muzov a vratilo sa 50 po vojne, tak sa po chvilke dostali k tomu, ze vlastne tam niekto zastrelil nemeckeho motocyklistu. Kedze ho zastrelili partizani/teroristi/banditi (nepatrili k armade), tak sa nemali na koho vztahovat zenevske konvencie. Po povstani na SK v 1944 ludia zacali utekat z Banskej Bystrice lebo podla zen. konvencii vzburene mesto v zazemi sa prirodzene trestalo podla akehokolvek rozhodnutia armady.

  Malmedy 1944 – http://hlavuhore.wordpress.com/2008/05/06/joachim-peiper-%E2%80%93-muz-ktory-bojoval-az-do-konca/

  Joachim Peiper ktory velil konvoji na konci ktoreho boli zajatci, zobral zodpovednost za udalosti na ktore nemal mat ako vplyv. Americki vojaci ktori mali zviazane ruky napriek vyzvam sediet sa zbavovali povrazov. Po vystraznej davke zo samopalu spanikarili a zacali utekat kazdy kto z nich mohol. Vojaci na konci konvoja nevedeli co robit, tak strielali. Rozdiel medzi SS a wehrmachtom je dobrovolnictvo. Je uplne mimo porovnavat incidenty SS s mierou spojeneckeho spravania, typu utoky na kolony civilistov stihackami, alebo svojvolne strielanie zajatcov po vojne, alebo ich umyselne vyhladenie uskutocnene Eisenhowerom (1,2 miliona nemeckych vojakov. PO VOJNE). Pri porovnani tychto organizovanych vyhladzovani (dokazanych a nepovsimnutych) je nachadzanie incidentov SS uplne nezrovnatelne.

 8. Luky permalink
  03/06/2013 23:12

  S tím, že na americkém hřbitově v Colleville sur Mer kde se úvodní scéna natáčela, jsou pouze kříže a nikoliv náhrobky v podobě Davidovy hvězdy nemá pan Schmidt pravdu. Několikrát jsem to místo navštívil a je tam opravdu mnoho takových náhrobků. Pokud tuto skutečnost napsal už někdo přede mnou tak se omlouvám, předchozí komentáře jsem nečetl. 🙂

 9. pet permalink
  14/08/2013 17:46

  Skvělý a zajímavý článek,za války byli dobří vojáci,ale i zbabělci bylo to individuální.A taky nesnáším jak amici se vyvyšuji většina válečných filmů z 2.sv je stejně jen propaganda stran které vyhráli válku.Schmidta může jen kritizovat podle mě ten kdo v té válce byl a nebo byl v nějakém moderním konfliktu a ne ten co přečte 10 knížek a je king.Taky popravdě jsem v tomhle laik a vím hovno 🙂

 10. Mat permalink
  11/09/2013 21:37

  Luky čti pořádně v „dopis“ dnes jiz mrtveho cloveka stojí že byl na jinem hrbitově. to ze se historie překrucuje je holej fakt stejne tak to ze amici a nemci jedna prdel byly jsou a budou …….. dukaz? zjisti kdo pomohl hitlerovi k moci, a pak si uvedom ze německo jako porazenaa zem a a gresor dostavalo prvni posledni nejvic prave od amíků. a jako posledni … jed do USA 😀 to je demokracie jako prase. krome činy více policejní státy asi nenajdeš 😀

 11. Sputnik permalink
  13/09/2013 04:22

  Na to mohu říci jen jedno – Úžasné. Sice mi můj praděd říkával o tom, jak s ním jednali u waffen SS, když sloužil (I když nedobrovolně), ale takové pamětihodnosti jsou opravdu nepopsatelné a cenné. Já, jelikož se opravdu dost zajímám o historii a znám ji většinou jen v té knižní a filmové podobě, tak víc jak 70% tomu nevěřím, co se o Němcích píše. Přece jen to byli lidi jako my, jen byli trochu zaslepeni „čistotou“ a někteří to žrali jako dneska 1D nebo Biebera. Byla jiná doba a lidé taktéž jinak uvažovali. Hodně lidí teď žije jen v té Hollywood realitě, která se zdaleka neblíží realitě, jako historické. Když tito lidé věří, že Němci dělali to, co se v nějakém filmu zobrazuje, tak proč nevěří i na to, jak to bylo v Hellboyovi? Taky to bylo v druhé světové, ale někdo řekl že je to Sci-Fi, tak je to Sci-Fi… Většina lidí, kteří se snaží světu ukázat tu špatnou stránku německých vojsk za druhé světové, by se prvně měli podívat na sebe, zhodnotit, jestli v té době žili, jestli to viděli na vlastní oči z okna svého bytu, nebo to jen někde četli a viděli na snímku. Němci nebyli tak špatní, ale jejich propaganda a nepřátelé byli.

 12. Tvardek permalink
  19/09/2013 08:23

  Propaganda proti Německu byla zahájena ve své úplné formě asi od roku 1933, kdy Světový židovský kongres vyhlásil Německu válku. A od té doby to v podstatě funguje až do dnešní doby.Nic nepřestalo, nic neskončilo. Protivník Němců má v rukou média všeho druhu a zaplavuje lidi filmy s válečnou tématikou. Tyto nesmysli lidé berou jako fakty a ani si neuvědomují jak jsou manipulováni a jak je jim vymýván mozek. Chce to z hlavy vypustit všechny ty školské „vědomosti“ a začít se na tomto poli vzdělávat sám. Je to fuška, to mohu potvrdit, ale vyplatí se to. Získáte úplně jiný pohled na historické události, když si utřídíte fakta. Začněte, držím všem palce.

 13. Hugo permalink
  26/02/2014 14:34

  Jan Kubiš Waffen SS byli především válečníci a opravdu dobrý jenže některé vyšší hodnosti prostě byli sfanatyzovány nacizmem tak se prostě masakry děli. a navíc nedělali to jen Němci ale i Rusové, Britové, Američané…. a koncentrační tábor nevymysleli Němci ale Američani 🙂

 14. 04/05/2014 11:51

  jen pro pana Kubiše : připadáte mi s těma zákazama jako typický produkt novodobého multikulti bolševika 😛

 15. 20/11/2014 13:08

  a fyk ty netrefíš ani do hospody)))

 16. Petr Stifter permalink
  02/01/2015 18:14

  Musíme ale připomenout že američtí příslušníci armády čili „spojenci“ se také na civilistech či zajatcích vyřádili… Například ve Vietnamu kde tím byly dosti známí…. Například znásilňování bylo na dnešním pořádku…

 17. Ragnar permalink
  10/11/2015 23:01

  Nacista až dokonce… Zvlášť odpůrce židů. V tom článku je to cítit. Nicméně, člověk mu nemůže upřít pár bodů o tom, že američané byli též svoji formou zfanatizováni propagandou ke krutosti, ale narovinu. Měli k tomu dobré důvody…Dále mluví o střílení bezbraných německých vojáků… Co němci? Ti likvidovali mraky bezbraných CIVILISTŮ! Lidice… Bitva u sokolova, kde to SS vzalo likvidaci i s civilisty.

 18. Jan Vrabec permalink
  11/11/2015 09:26

  Ve Francii na americkém hřbitově v Coleville sur Mer jsou i hroby s židovskou hvězdou a ne, že ne. Neříkám, že jich tam jsou mraky, ale nějaké tam jsou.

 19. Anadriel Luxofair permalink
  11/11/2015 13:45

  Po chvilce gůglování jsem našel:

  There are 5,076 headstones of those who lost their lives in service of their country on 50.5 acres. 118 of the headstones are Stars of David..

  http://stevenglassman.com/2014/05/22/luxembourg-american-cemetery/ (jestli to teda není proradný lhář) 😀

  tady je zajimavá hřbitovní symbolika:
  https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Department_of_Veterans_Affairs_emblems_for_headstones_and_markers

 20. Katamin permalink
  17/11/2015 23:45

  eSeSák se považuje za obyčejného pěšáka, kterého nezajímala rasa?

 21. Vladimí permalink
  13/12/2015 18:08

  Prostě nácek no.

 22. habala permalink
  17/05/2016 19:12

  Jak jednoduché. historii píší vítězové ….

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: