Skip to content

Joseph Arthur de Gobineau – Esej o nerovnosti lidských ras

11/04/2011

Protože mám jisté potíže s vlastním pc a nevím jak dlouho mi jejich vyřešení bude ještě trvat, doporučuji všem čtenářům samostudium 🙂 . Například nyní vznikla na wp stránka obsahující dílo dílo slavného Arthura de Gobineaua, Esej o nerovnosti lidských ras. Doporučuju stránku navštívit a prostudovat ZDE. Brzy převedu .pdf soubory i do místní knihovny.

Kniha Esej o nerovnosti lidských ras (Essai sur l’inégalité des races humaines) je jednou z nejzajímavějších knih věnovaných rasové otázce. I dnes, sto padesát let po prvním vydání je tato kniha aktuální.  Esej o nerovnosti lidských ras vyšla v českém překladu poprvé a bohužel i naposledy v roce 1942. Gobineauovy teorie se po válce staly politicky nepřijatelnými, neboť oficiální propaganda začala hlásat rasové rovnostářství a tento stav trvá dodnes. Proto je třeba znát významná díla o rasové otázce, která vyšla v minulosti, mezi něž patří i Esej o nerovnosti lidských ras. První kniha popisuje rozdíly mezi rasami, přičemž za nadřazenou rasu považuje Gobineau Árijce, poté následuje žlutá rasa a smíšené rasy jako jsou Semité a nejnižší je černá rasa. Další knihy jsou věnovány dějinám starověkých civilizací, jako byl Egypt, Asýrie, různé semitské civilizace Blízkého východu, starověké Řecko, Římská Říše, Persie, Indie, Čína i další státy. Gobineau se zaměřil také na vysvětlení příčiny pádu těchto civilizací, která byla vždy stejná: promíšení krve vládnoucího národa s ovládanými národy a postupný zánik vládnoucího národa. Míšení ras vedoucí k degeneraci a záhubě považoval Gobineau za největší nebezpečí které hrozí bílé rase a varoval před zánikem lidské civilizace v důsledku rasového míšení.

Vzhledem k době svého vzniku obsahuje tato kniha pochopitelně některé chyby, neboť v 50. letech 19. století nebyla známá evoluční teorie, nebyly známé všechny archeologické vykopávky které známe dnes a nebyly rozluštěny některé starověké jazyky. Proto například kapitoly o slovanských národech nebo o amerických Indiánech v šesté  knize, jsou z větší části chybné. Jiné kapitoly, a to převážná většina prvních pěti knih Eseje o nerovnosti lidských ras, které najdete na těchto stránkách jsou však z velké části pravdivé a stále aktuální.

Joseph Arthur hrabě de Gobineau  (čte se Gobinó) (14. 7. 1816 – 13. 10. 1882) , byl nejvýznamější antropolog 19. století.  Pocházel z normandijské šlechtické rodiny a pracoval jako diplomat, sloužil jako francouzský velvyslanec v mnoha zemích a díky tomu procestoval celý svět a seznámil se s příslušníky mnoha národů a ras. Tyto zkušenosti se odrazily v jeho díle. Z řady knih, které Gobineau napsal, je nejvýznamnější Esej o nerovnosti lidských ras. V českém překladu vyšla kromě toho také kniha Renaissance, což je historický román odehrávající se v renesanční Itálii.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: