Skip to content

Přicházející korporativní stát – 1. kapitola – Korporace

18/04/2011

A máme tu 1. část zabývající se ekonomikou. První kapitola, kterou máte nyní před sebou, se konkrétně zabývá korporacemi. Pokud jste zapoměli o co se jedná, ZDE naleznete Úvod. Omlouvám se za tak obrovskou prodlevu, zbylé kapitoly budou následovat již pravidelně a po dokončení budou spojeny do jednoho .pdf a umístěny do Knihovny.

Korporace

Korporativní stát je založen na průmyslových nebo pracovních organizacích, na rozdíl od regionálního či geografického dělení, které používá dnešní vláda. Tato podstata je přítomna v celém systému, jak ve vládě tak v zastupitelstvu, a musí být jakožto základ pevně uchopena ještě před tím, než může být uznána pravá podstata korporativního státu. Regionální administrativa demokracie je z velké části nahrazena fungující průmyslovou organizací, postavené na odborných základech.

Britská unie usiluje o účinější prostředky samosprávy. Odvrácením se od místních úřadů městských čtvrtí a okresů, získá průmysl a pracující od korporativního státu nové pravomoci pro svou samosprávu. Tyto pravomoci se neliší od těch, jenž mají dnešní úřady. Namísto správních obvodů máme průmyslové korporace, mající právo schvalovat závazné zákony pro celý průmysl, tedy stejně jako správní obvody pro svou oblast.

Až doposud všechny pokusy o průmyslové plánování selhaly kvůli obtížnosti přesvědčit průmyslníky k plnění dohod. V korporativním systému bude rozhodnutí, ke kterému korporace dospějí, právně závazné a jakékoli jeho porušení postižitelné zákonem.

V rámci korporativního státu budou všechny velké průmyslové podniky, skupiny menších průmyslových podniků i řemesla kontrolovány pravomocemi ekonomické samosprávy získanými od korporací.

Následuje seznam korporací, které jsou důležité k řízení ekonomického systému.

A – PRIMÁRNÍ PRODUKTY.
1. Zemědělství.
2. Rybolov.
3. Hornictví a paliva.
4. Železo a ocel.
5. Obchod s kovy.
B – PRŮMYSL.
6. Strojírenství.
7. Tisk a obchod s papírem.
8. Stavba lodí.
9. Textil. :
10. Kůže a guma.
11. Sklářství a hrnčířství.
12. Chemický průmysl.
13. Dřevorubectví a nábytkářství.
14. Oblečení.
C. – DISTRIBUCE.
15. Stavitelství.
16. Veřejné služby.
17. Přeprava.
18. Námořní doprava a přístavy.
19. Velkoobchodní a maloobchodní sítě.
D. – ADMINISTRATIVA, ATD.
20. Bankovnictví a pojišťovnictví.
21. Státní služby.
22. Řemeslníci.
23. Umění a zábava.
24. Domácnost.
25. Důchodci.

Tyto korporace budou podle svého zaměření rozděleny do menších skupin, fungujících v jednotlivých odvětvích hlavních kategorií, ale před ústřední vládou budou reprezentovat celé své průmyslové odvětví.

Nyní se podíváme na typickou korporaci a přiblížíme si jakým způsobem je organizována a jak bude fungovat. Bude zde zastupitelstvo složené ze zaměstnavatelů, pracujících a zákazníků. Každá skupina bude mít stejné zastoupení, stejnou moc a nebude být moci přehlasována zbylými dvěma.

Zdravé fungování národa jako celku lze dosáhnout pouze prostřednictvím spolupráce mezi různými průmyslovými odvětvími, ne jejich vzájemnou záští, jak nás učí Manchesterská ekonomická škola.

Zástupci zaměstnavatelů budou voleni vlastníky, partnery a řediteli společnosti a všemi dalšími, kdo zastávají nějakou funkci ve vedení společnosti. Ti budou reprezentovat organizační stránku a utvoří zaměstnavatelskou federaci. Každá společnost bude nucena k těmto federacím, spolu s poskytnutím ročních čísel a počtu zaměstnanců, které federaci předloží.

Zástupci pracujících budou voleni všemi pracujícími bez ohledu na zastávanou funkci, včetně administrativních úředníků (vyjma těch působících ve vedoucích postech). Ti zformují odbory sestávající se ze všech pracujících, ale pouze z nich. Princip odborů je zcela zachován a o 100% zlepšen. Zbaveny svých nepřístojných a irelevantních politických činností budou odbory v organizaci korporativního státu hrát zásadní roli.

Zastupitelstvo zákazníků nemůže být voleno jako dvě zastupitelstva předchozí, protože zákazníci jsou často velmi rozptýleni. Ve skutečnosti národ sám je nejzazším spotřebitelem většiny produktů a proto vláda, jakožto reprezentace národa, je jeho nejlepším zástupcem. Renomované osoby budou vybrány k reprezentaci zájmů spotřebitelů, přičemž budou naslouchat stížnostem a návrhům kohokoliv, kdo má o fungování určitého odvětví pochyby. V mnoha případech mohou být spotřebiteli zase jiná průmyslová odvětví. Vláda tedy jmenuje zástupce nominovanými vedením těchto korporací, aby na tyto zájmy dohlíželi.

Právě prostřednictvím těchto korporativních institucí bude v souladu s moderní dobou dosaženo racionalizace vyjadřování názorů. Poprvé budou všichni členové všech průmyslových odvětví sdílet vládu nad ekonomickými sektory svého každodenního života. Zvolením důvěryhodných zástupců nebudou vybírat z nějaké neurčité obecné stranické politiky – být pohodlně zapomenut politiky v kancelářích – ale určí, spolu s dalšími faktory výroby, podmínky své denní práce, odměnou za svou práci a plánování a regulaci jejich vlastních profesí.

Reklamy
komentářů 5 leave one →
 1. Myslič permalink
  19/04/2011 15:28

  Paráda, jsem rád, že Tvůj „hnědý“ web „černá“ ÷)

 2. Ahaman permalink
  29/04/2011 11:47

  Jen aby z toho nevylezla klasická demokracie. Tripartita (odbory, vláda, zaměstnavatelé), rovné volební právo….akorát s vrstvou kosmetiky na xichtě 🙂

 3. Europa erwache! permalink
  29/04/2011 13:23

  Tak toho se ani u Midilirda ani u Mosleyho nebojím 🙂

 4. Ahaman permalink
  30/04/2011 00:06

  No dobře, dobře…Ale budu oba dva bedlivě sledovat. 🙂

 5. 01/05/2011 22:19

  Ahaman: Tak Mosley je už pár let mrtvej, či-li mi to zavání nekrofílií 😀 A u mě se demokratizace bát opravdu nemusíš 🙂

  Myslič: uvidíme co mě zaujme v budoucnu a co přeložim/napíšu, návrhům se nebráním.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: