Skip to content

Hra o trůny je překvapivě rasistická… ach jo

28/04/2011

Vždy jsem měl rád žánr fantasy, ať už v knižní či filmové podobě. Zatímco knih je v tomto žánru produkováno více než dost a mohli bychom se o nich bavit od rána do večera, filmů je dosti poskrovnu a televizní tvorba je na tom ještě hůř. Na druhou stranu to je snad i dobře, protože by se nám mohlo dostat různých do nebe volajících kravin a multikulty propagandy, jak jen to v dnešní televizní tvorbě jde.

Přesto, když se rozběhly zvěsti o natáčení slavné fantasy ságy Píseň ledu a ohně pod hlavičkou HBO, která už dříve přinesla mnoho slavných a opěvovaných minisérií jako The Pacific, Řím,  Generation Kill, Bratrstvo neohrožených a spousty dalších, byl jsem rád. Kvalita byla zaručena. Nyní jsou venku už dva díly první řady a pomalu se začíná připravovat řada druhá, tedy zfilmování druhé knihy této ságy, jejíž 5. díl má vyjít letos v červenci.

Jen ve zkratce o čem seriál a kniha je: nacházíme se na západním kontinentu jednoho fantasy světa, který je rozdělen mezi sedm království, jenž jsou spojena v jakési federaci pod vedením královského rodu Baratheonů. Co se ovšem nestane: na severu za Zdí, oddělující světadíl od arktické krajiny, se objevují po tisíci letech jakési obludy, rod Targaryenů chystá s pomocí barbarského kmene Dothraků invazi, královna Baratheona je svině a se spolusouložníkem, vlastním bratrem, chystá převrat. No prostě drama 🙂

Seriál dost připomíná Pána prstenů a to ne kvůli Boromirovi v hlavní roli, ale hlavně atmosférou, která je naprosto úžasná. Jak jsem psal, Západozemí (tedy světadíl na západě, logicky) je složen z několika království, přičemž každé má jinou, vlastní a osobitou kulturu, což tvůrci velmi dobře znázornili. Jen je mi trochu divné, že seveřané z rodu Starků jsou tmavovlasí, přičemž de facto zobrazují severskou kulturu, která je světlovlasá, ale nevadí. Stejně je naprostou kulturně odlišný i světadíl na východě, tzv. Essos. Zde je však kámen úrazu.

Na světadílu Essos sídlí barbarský kmen Dothraků, jehož vyobrazení nedá některým lidumilům spát. Věc se má takto: jeden ze záporáků série, targaryenský princ, chce získat přízeň tohoto kmene, aby s ním mohl táhnout proti Západozemí a dobýt zpět ztracený trůn, tím, že za jejich náčelníka provdá svou sestru, která z toho zrovna nadšená není. Samozřejmě se koná svatba, kde lehce přičmoudlí Dothrakové skotačí, veřejně se osouložují a nezřídka i jen tak pro srandu zabíjejí („Dothrakové si myslí, že svatba s méně než třemi mrtvými je nudná“). Následně po konci oslavy se vůdce Dothraků, Khal Drogo, hraný americkým míšencem z Hawaie, Jamesem Momoou, rozhodne se svou nevěstou vyspat ať se jí to líbí či ne. Jí se to samozřejmě nelíbí.

Nezní to tak hrozně, že? V Africe nám místní primitivové dělají určitě větší bordel, ale americké weby se ptají „jak lze tohle dnes pustit do televize?“ Skutečně, je tomu tak. Někteří diváci se prý cítili představením polonahých, pomalovaných a primitivně se chovajících Dothraků pohoršeni. Lze být ale vůbec pohoršen nad zobrazením vymyšlené rasy? Podle samotného tvůrce jsou Dothrakové směsicí Hunů, Mongolů a amerických indiánů, v seriálu se ovšem spíše podobají černošským kmenům. Takováhle kravina lidem vadí a ihned se o ní píše na několika zahraničních stránkách, přesto nikomu nepřijde divné, že blonďatý rod Lannisterů (skutečně, všichni blonďáci) jsou nejen hlavními záporáky, ale skutečné svině, neštítící se incestu a vraždy dětí. Proč tohle nikomu nepřišlo divné? Protože je to součást příběhu? A barbarští Dothrakové snad nejsou?

Jsem rád, že podobné věci vznikají, ale když tu budou podobné hysterky, jenž nazývají Merkur nacistickou planetou, aby následně našli Hitlera v domech, rybách a tubách od krémů a pak řvali „rasismus, rasismus, rasismus“ při pohledu na zcela vymyšlenou rasu, tak opravdu jen nevěřícně kroutím hlavou. Je to jak v šíleném snu, kde lidi jsou už tak znudění, že musí hledat a vymýšlet neskutečné kraviny, aby se zabavili. Nejzábavnější a taktéž nejziskovější je pak cpaní PC všude, kde to jde i nejde. Seriál Hra o trůny v tom není ovšem sám, podobné vtipy na nás vyskakují z Pána prstenů a nejnověji i z Hobita, který se ještě drží, díky bohům. Podle médií bych měl být já ten nemocný, ale při těchto projevech demence jednoduše nelze, než se cítit zcela zdráv.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Myslič permalink
  28/04/2011 22:08

  Jojo, A představte si, že Polynésan Momoa hraje v novém Conanovi….
  Hádejte koho? To neuhodnete….
  (blijící smajlík)

 2. 28/04/2011 22:24

  Jo to vim, taky mi z toho nebylo dobře. Holt si musíme zvykat, Thor jdoucí dnes do kina je toho příkladem 😦

 3. John Henry permalink
  30/04/2011 02:09

  Té až nápadné a nezvyklé bělošské atmosféry jsem si v seriálu taky všimnul. Nejdřív jsem si říkal, jóo bezva, žádnej černej, tohle vypadá normálně. Pak teda přišli tancující negroidi u Dothraků, no ale nevadí no..

  Taky za zmínku stojí jméno Starkovy dcery – Arya ! Moc pěkné 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: