Skip to content

Přicházející korporativní stát – 3. kapitola – Průmyslová samospráva

16/05/2011

Korporace mají v rámci státu důležité úkony. Tyto úkony mohou být rozděleny do tři obecných kategorií: Regulace, plánování a sociální. Každá korporace musí regulovat vztah mezi různými výrobními faktory v průmyslovém odvětví, jenž řídí; taktéž musí plánovat rozvoj průmyslu či zavírání nadbytečných zařízení; a nakonec, musí dbát na sociální vybavení pro ty, jenž se na chodu tohoto průmyslu podílejí, tedy na jejich pojištění, penzi atd.

Nejprve se podíváme na regulaci: máme zde vztah mezi třemi hlavními skupinami, tedy zaměstnavateli, pracujícími a spotřebiteli. Momentálně jsou zaměstnavatelé a pracující dvě znepřátelené armády ohrožující se navzájem destruktivními antisociálními zbraněmi, stávkami a výlukou. Stát s plánovací politikou nemůže tolerovat ani jedno ani druhé a tak všechny otázky týkající se mezd, pracovní doby a pracovních podmínek bude jasně určeno korporativními zástupci zaměstnavatelů a pracujících.

Brzy po zformování korporativního státu vyzve národní korporace všechny průmyslové korporace k připravení vlastních kodexů o mzdách, pracovní době a pracovních podmínkách, k čemuž bude každý v rámci svého odvětví vázán. Při přípravě těchto kodexů bude reprezentant spotřebitelů jednat jako prostředník mezi oběma stranami a učiní vše nutné, aby došlo k smírné dohodě. Pokud se k dohodě dojít nepodaří, národní korporace zasáhne s vlastními návrhy a v krajním případě se celá věc posune před pracovní soud s povinným rozhodčím řízením.

Podobně bude i zaměstnavateli a spotřebiteli otázka ceny, hospodářská soutěž, odbyt atd. řešen dohodou. Jakýkoli pokus zaměstnavatelů a pracujících kombinovat omezování výroby a vydírání nepřiměřeným ziskem a mzdami, bude napaden zástupcem spotřebitelů, který se může odvolat na národní korporaci, jenž ve veřejném zájmu zasáhne.

Návrat investovaného kapitálu formou dividend a jiných plateb bude taktéž předmětem regulace. Zde se užitečnou ukáže národní investiční výbor, který bude čas od času vydávat směrná čísla nezbytného výnosu v zájmu ochránit investice k udržení stabilní ekonomiky národních úspor. Investoři budou mít právo požadovat s ohledem na předchozí ztráty a nejistoty v případě spekulací vyšší výnos. V případě neschopnosti dosáhnout dohody budou mít investoři právo odvolat se u investičního výboru.

Jde-li o plánování průmyslu ve velkém měřítku, korporace zváží účelnost expanze nebo koncentrace průmyslu, jenž kontroluje. Kde se průmyslu daří a poptávka po produktech roste, expanze je ve veřejném zájmu nutností. Korporace zajistí pro investiční výbor kapitál, a výbory jím budou povzbuzovat a schvalovat nové obchody. Zástupci pracujících budou připravovat nezbytná školení pro nově nastupující pracující, zatímco zástupci spotřebitelů budou radit s uváděním na trh.

Poprvé se zástupci pracujících a spotřebitelů stanou partnery zaměstnavatelů v rámci průmyslového plánování, které se jich taktéž týká. V politováníhodných případech průmyslových odvětví, které v rámci vědeckého rozvoje musí přijímat nové vynálezy, může být vše vyřešeno plánováním bez jakýchkoli těžkostí. Uzavření nadbytečné továrny může být dosaženo vzájemnou dohodou a zaměstnanci vykompenzováni, přeškoleni ve státních vzdělávacích centrech a přesunuti do průmyslového odvětví, kde jsou potřeba.

Obrovský rozsah užitečných činností není ještě zcela kompletní, zbývá sociální rozvoj, zřejmě nejdůležitější rys korporativního státu. Dopolavoro v Itálii, nebo-li „po pracovní“ rekreace, je v cizích očích jedna z nejohromujících inovací, podobně jako Německá pracovní fronta rychle vyvíjí svou úžasnou organizací „Silní díky štěstí“. V naší zemi budou zavedeny ty samé metody a s nepochybně ještě většími zdroji, jenž máme k dispozici, půjdeme mnohem dále. Již mnoho pokrokových firem má své vlastní rekreační zařízení. Tyto žádané zařízení budou součástí obecného rekreačního systému, jehož součástí budou všichni členové. Korporace budou podporovat vlastní životní pojištění a penzijní pojištění pro pracující, na které se jim bude spořit z práce, které v daném odvětví průmyslu odvedli. Tento způsob bude uspokojivější než od mnohých dnešních soukromých podniků, kdy úspory jednoduše zmizí jakmile zaměstnanec odejde pracovat jinam.

Pole působnosti pro průmyslovou samosprávu a regulace v zájmu oboustranného uspokojení je zřetelně viditelné. Korporativní stát je jediným prostředkem k uskutečnění takového systému bez destrukce, antisociálních rysů třídní války, které jsou tak odporné všem nezaujatým Angličanům.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Norso permalink
  24/05/2011 13:31

  Možná by stálo za to vkládat do „patičky“ dalších dílů linky na předchozí části.

 2. Myslič permalink
  24/05/2011 23:12

  To jo, ale doufám, že to nakonec soukmenovec Midilird vydá v pdf…..

 3. 25/05/2011 15:59

  Norso: V dalších dílech tomu tak bude.

  Myslič: Také doufám 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: