Skip to content

Vadí nevadí?

14/08/2011

Zkusme si v letním horku a suchu udělat takový nedělní novolevicový kvíz ve vadí nevadí:

Anthony Hopkins v novém filmu hraje Martina Luthera Kinga. Vadí nevadí?

To by dřív čerti jezdili na bruslích do práce, než by něco podobného prošlo.

Brad Pitt a Angelina Jolie v novém filmu ztvární Nelsona a Winnie Mandelovy. Vadí nevadí?

Sice mají malé, bezvýznamné plus za adopce dětí z celého světa, ale to jim na získání těchto rolí asi stačit nebude.

Ne, ne. Takhle se my, zlí běloši přece chovat nemůžeme!? Na podobné blbiny myslet nejde, zvlášť, když se dokonce trvá na tom, aby do Lvího krále byli do rolí zvířat obsazováni výhradně černošští herci, protože se přece jedná o africká zvířata. Prostě obsazovat bělochy do charakterů černochů hezké skutečně není. Je to až nehezké. A kdybychom měli použít moderní politicky korektní slovník, tak je to rasisticky xenofóbní, nenávistná bílá nadřazenost vedoucí k antisemitismu a jak známo, ten vždy vede k holokaustu.

Idris Elba hrající Heimdalla, „nejbělejšího z bohů“, ve filmu Thor. Vadí nevadí?

Ale samozřejmě, že ne. Jste snad rasisti? Černoch hrající bílého severského boha je přece „okay“, ale naopak by to nešlo… to bychom pak nebyli kamarádi!

Chipo Chung hrající Vivien v novém americkém seriálu Camelot. Přestože Vivian je v artušovské legendě jméno Paní jezera, v seriálu je nám představena coby bývalá otrokyně odvlečená Římany do Británie (Paní jezera jednoduše přejmenovali na Excalibur… jak originální…). Prostě multikulti v Británii bylo vždy a tečka!

Abychom si ovšem byli 100% jistí, že Británie už za krále Artuše byla multikulturní, máme tu i seriál ze studií levicové BBC, Merlin. Zde se nám to přemnoženými etniky jen hemží, a je to tak hezké, jako na hořících londýnských a francouzských předměstích. Angel Coulby nám zde hraje Guinevere… totiž Gwen… Artušovu frajerku….

Ano, pořád můžete mít pochyby, ale Británie skutečně multikulturní byla. Proč by jinak David Harewood hrál v novém seriálu Robin Hood, zaměřeným na děti stejně jako kolega Merlin výše, Friara Tucka?

Vadí či nevadí, že postavy z artušovského mýtu hrají černoši? Mnozí by jistě řekli, vždyť to nevadí. Dobře, představte si tedy Cikána hrajícího Praotce Čecha, Svatého Václava, Karla IV., či „tatíčka“ Masaryka atd. atd. teď už vadí? Nebo co třeba Vietnamec či Číňan v těchto, nebo jiných rolích?

Někomu nic z toho nepřijde důležité, ale necháme-li se obírat o vlastní mýty a legendy, necháme-li cizince naprosto neznalé naší nejhlubší podstaty snažit se nám naší vlastní kulturu měnit, pak s těmito mýty, kulturou, myšlením a dávnými bohy zemře i kus z nás. Zemře náš duch.

Necháme-li se obírat o historii, slavné a hrdé činy našich předků a necháme-li v prach zapadnout naše otce a dědy, pak s nimi zapadne a pomalu a hořce zemře i část z nás. Naše krev.

Tím, kdo jsme a tím, kým bychom býti mohli, a čím zcela jistě budou naše děti, neurčují plné ledničky a televizní program. Ale činy našich předků, dokonce i tak vzdálených, že jsou dnes pro nás pouhými legendami, mýtickými bohy, zábleskem nejdávnějších věků ledové Hyperboreje a žijícími pod světlem polární záře. Važme si jich a nedejme na ně dopustit. Pak bychom nebyli ničím ani my, ani naše děti. Jen prázdné schránky bezcílně přežívající a bloumající světem šedi, vydávající se dobrovolně pádu do temnoty.

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. Myslič permalink
  15/08/2011 10:28

  Ou jééééé! To je teda trefa do černého! ÷)

 2. Ahaman permalink
  15/08/2011 15:52

  Taky prý bude nový Conan-nahnědlý s rozpláclým nosem….

 3. 15/08/2011 17:25

  Ano, hraje ho mulat havajského původu -> http://www.imdb.com/name/nm0597388/ 😦

 4. Lothar permalink
  16/08/2011 11:00

  Ten rozpláclý nos má někdy výhodu,ve fightu se jim nezlomí.

 5. a.B.s.U.r.D permalink
  16/08/2011 19:40

  Domorodce ve hře Afrika od Járy Da Cimrmana hrají bělošští herci. Ve hře je vysvětleno, že to jsou albínští černoši. Ovšem Cimrman to psal ještě za Rakouska – Uherska.

 6. 20/08/2011 14:11

  Amen.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: