Skip to content

Přicházející korporativní stát – 7. kapitola – Ochrana vynálezce

06/09/2011

Překlad sedmé kapitoly z brožurky britské BUF. Úvod k nalezení zde, dále 1., 2., 3., 4., 5. a 6. kapitola. Začíná se nám množit různé ekonomické výrazivo, tak jsem to snad vše přeložil dobře.

S britskými vynálezci a vynálezy bylo současným průmyslovým a finančím systémem nakládáno skandálně. Je notoricky známo, že v mnoha případech byli vynálezci kvůli nemožnosti získání dostatené finanční podpory doma vyhnáni do zahraničí i se svými vynálezy.

Zbyde jen výmluva o tradici konzervatismu britského charakteru, ale my odmítáme uvěřit, že heslo „bezpečnost především“ skutečně vystihuje duch britského lidu.

Není tomu tak nedostatečným podnikáním, ale kvůli vážným nedostatkům v našem systému.

(1) S výjimkou patentového úřadu, který pouze bere na vědomí vynalezení něčeho nového, neexistuje fyzicky žádný technicky a vědecky vzdělaný člověk, rozhodující o přínosu a proveditelnosti daného vynálezu.

(2) Naše banky se skrze fúze a přehnanou opatrnost staly byrokratickými lichváři bezpečnosti, v zásadě se nelišící od zastaváren. Přestaly půjčovat peníze obchodním vyhlídkám nebo firmám, a tak s odporem odmítají finance na risk v podobě možných problémů s vynálezy.

(3) Přesto je možné financovat společnost v jejím průmyslovém počinu na základě nového vynálezu, vynálezu, který musí mít praktickou obchodní pocizi. Neexistuje žádný způsob k získání podpory od první pokusné fázi ke zralosti.

Výsledkem je, že nešťasný vynálezce je brýn na milost a nemilost soukromým finančníkům nebo průmyslovým kartelům. Jak známo, vynálezci jsou jak chudí tak nepraktičtí v podnikání a nejsou schopni vyrovnat se s nástrahami ani jednoho. V mnoha případech dokáží svůj skvělý nápad předvést na fungujícím modelu, ale nemají potuchy o experimentu ve větším měřítku, jenž je nutný k praktickému řešení vynálezu. Co v takovém případě může vynálezce dělat? Skrze patentové zástupce a jim podobné musí usilovat o přízeň soukromého finančníka, který bude nzbytné experimenty financovat. Tento finančník má vynálezce v hrsti a může na něj lehce udeřit s nespravedlivou dohodou. Někteřé vynálezy nepřinesou svému vynálezci prakticky nic.

Každý vynálezce je na svůj vynález patřičně hrdý a bude vzdorovat jakémukoli pokusu o jeho potlačení. Na druhou stranu, pro soukromého finančníka jde jen o obchodní transakci a v mnoha případech je vynálezů použito pouze k vymáhání obrovských sum od jistých skupin, které by tímto vynálezem mohli nějakým způsobem trpět. Několik velkých kartelů se tímto směrem vydalo. Kupují a potlačují mnoho patentů, které by pro národ byly velmi prospěšné, ale obrovské množství kartelového zboží by učinil zastaralým.

Sotva trpěl jakýkoli člověk korupcí právě tak jako vynálezci, na kterých je závislý náš materiální pokrok a samotná existence během stresující války. Měli bychom být na vynálezce hrdí, pomáhat jim a povzbuzovat je v jejich práci pro komunitu.  Britská unijní vláda k podpoře vynálezců přijme rázná opatření ustanovením následujících institucí:

(1) Rada pro vědecký výzkum spolu s patentovým úřadem bude prověřovat každý slibný vynález a radit s jeho praktičností a hodnotou.

(2) Investiční rada vynález posoudí a najde prostředky od jeho experimentální fázi až k jeho uvedení na trh.

Těmito prostředky vynálezce obdrží přímou podporu mnohem dříve než dnes a již dále nebude vystaven na milost a nemilost finančníkům. Někdo by mohl namítnout, že tato metoda je byrokratická a techničtí experti jsou často prvními, kdo nový vynález odsoudí. Pracovníci poradního výboru však budou sestaveni z objektivních vědeckých pracovníků a celý systém bude fungovat jako další pomoc vynálezcům a ne jako kompletní náhrada za současné metody. Ve výjimčeném případě nějakého vynálezu, který je tak nový nebo geniální, že se nesetká se souhlasem expertů, může se vynálezce stále vrátit k soukromým investicím, kter v žádném případě nebudou vyloučena.

V žádném případě nedovolí britská unijní vláda nákup cenných patentů jistými zájmovými skupinami a jejich naprosté potlačení.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: