Skip to content

Arthur Moeller van den Bruck – Liberalismus je smrtí národa

28/09/2011

Následující text je výňatkem z knihy Arthur Moellera van den Brucka, Das Dritte Reich (1922).

Liberálové tvrdí, že vše co činí, činí pro dobro lidí; místo toho ničí smysl pro komunitu, která by měla vázat mimořádné jedince k lidu, ze kterého pocházejí. Lid by přirozeně měl mimořádné jedince pokládat nikoli za své nepřátele, ale za reprezentativní vzorek sebe sama.

Liberalismus je skupina zbohatlíků, která se protlačila mezi lid a jeho velké osobnosti. Liberálové se cítí jako isolovaní individualisté, kteří se nikomu nezodpovídají. Nesdílejí národní tradice, jsou lhostejní k minulosti a nemají žádné ambice pro budoucnost. Jde jim pouze o jejich vlastní prospěch z přítomnosti. Jejich snem je velké Internacionalistično, ve kterém budou rozdíly mezi národy a jazyky, rasami a kulturami vymýceny z povrchu zemského. Aby toho cíle dosáhli, jsou ochotni využít tu nacionalismus, tu pacifismus, nebo i militarismus, záleží pouze na vhodnosti okamžiku. Skepticky se ptají: “Pro co žijeme?” A cynicky si odpovídají: “Jen kvůli živobytí!”

* * *

Liberalismus rozkládá civilizace, ničí náboženství, ruinuje národy. Primitivní národy liberalismus neznají. Svět je pro ně jednoduché místo, které jeden člověk sdílí s jinými. Instinktivně si existenci představují jako zápas, ve kterém se všichni, jenž náleží k jedné skupině, musí společně bránit proti těm, jenž je ohrožují.

Velké státy vždy držely liberalismus v šachu. Když mezi nimi vyvstala silná osobnost, která určila jejich historii nový směr, byly schopny začlenit ho do svých tradic, aby tak jeho úspěchy přispěly k jejich kontinuitě.

Národy, které o sobě přestaly smýšlet jako o lidu, které ztratily svůj státotvorný instinkt, daly příležitost liberalismu. Masy dovolily ekonomickým elitám zformovat povrch národa. Nikoli stará přirozená aristokracie, jejíž příklad vytvořil stát; ale druhořadá vrstva, nebezpečná, nezodpovědná, bezohledná střední třída, která byla vražena mezi přirozené elity a lid. Výsledkem byla vláda kliky, spojené pouze svými vlastními zájmy, kliky, která sebe stylizuje do role elity, skrývajíc při tom skutečnost, že se tato klika skládá z imigrantů a nouveaux riches, osvobozených otroků a zbohatlíků. Nestarali se o to, jestli jejich arogance a nově nabytá privilegia byla nastrojena s koncepcí feudální nebo radikální ideologie, i když sami dávali přednost jemnému náznaku aristokracie. Zjistili ovšem, že je více než efektní a zdařilé, stylizovat se do role demokratů.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: