Skip to content

Heil, zlato, jsem doma!

21/10/2011

Kdysi hojně používaný pozdrav je dnes doménou jen nás, malé menšiny, kdy takto zdravíme své drahé polovičky, když se kouřem prosáklí vracíme z hospodských naléváren, anebo z nočních procházek kolem plápolajících cikánských polorozpadlých „domů“.

V kdysi velké Británii tento pozdrav pojali řádně po svém. Jak známo, v Británii mají silnou tradici tzv. britcomi, které jsou na rozdíl od svých bratranců sitcomů v Americe leckdy vtipné a originální. Kdo by neznal klasiku Červený trpaslík, Černá zmije nebo Mython Pythonův létající cirkus? I v Británii ovšem leckdy narazí.

V roce 1990 byl na stanici Galaxy odvysílán první (a rovnou i poslední) díl nového sitcomu Heil, Honey I´m Home. Okamžitě po odvysílání se však dostavily ne zrovna přívětivé reakce a většina diváků byla rozhořčena myšlenkou humorně vykreslit „zosobnění ďábla a všech hrůz světa“.

Sitcom je stylizován jako tzv. „gaučový“ sitcom, vzniknuvší v Americe během 50. let (a které má Heil Honey zřejmě parodovat). Adolf žije v jednom menším bytě se svou ženou Evou a jakoby by neměl svých starostí s politikou a skrýváním tanků a loďstva dost, má za sousedy Židy, kteří mu jsou trnem v oku, protože vždy znají všechny jeho plány. Tak v krátkosti vypadá ani ne půl hodiny ne moc vtipného pohledu do soukromého života Hitlerových. Seriál se neodehrává v žádnou konkrétní dobu a tak nám tvůrci mohou servírovat vtipy týkající se napadení Československa, Polska a celý první díl se vlastně točí kolem návštěvy britského premiéra Nevilla Chamberlaina.

I když se na první pohled může zdát premisa nadějná, první díl co do kvality a vtipnosti vtipů příliš nepochodí. Uchopit takový nápad a pořádně ho zpracovat by zřejmě chtělo více odvahy a méně korektnosti. Na druhou stranu Heil, Honey I´m Home může sloužit jako zrcadlo pro jiné sitcomi, které jsou leckdy ještě více nevtipné, ještě trapnější a ještě zbytečnější (podobně byl údajně tento sitcom i zamýšlen). Bohůmžel můžeme soudit pouze z jednoho dílu, protože z plánovaných osmi byly natočeny pouze tři, z nichž se nám dochoval pouze první. Jaká škoda. Ne, že by šlo o nějakou úžasnou kvalitu, ale kde jinde uvidíte takovýto „skvost“?

Pokud umíte anglicky můžete celý první díl shlédnout na trubce:

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: