Přejít k obsahu webu

Lhář Simon Wiesenthal a vynalezení 11 milionů

14/06/2012

Anglická židovská historička Deborah Lipstadt je známá hlavně pro svůj soudní spor s britským historikem Davidem Irvingem. Ve svém článku Simon Wiesenthal a etika historie se Lipstadt zabývá hlavně prominentní osobou Simona Wiesenthala. Článek Deborah Lipstadt se mimo jiné zabývá knihou židovského historika Toma Segeva Simon Wiesenthal: The Life and Legends,  „loveckou“ kariérou a dalšími zajímavými událostmi z jeho života. Citujeme zde pouze několik zajímavých a podle nás nejdůležitějších pasáží:

Wiesenthal lhář:

I přes své vysoké mínění o Wiesenthalovi, přihlíží Segev i ke druhé stránce jeho života. Segev potvrzuje mnoho obvinění vznesených Wiesenthalovými kritiky. Segev ve své kritice používá výrazy jako: Wiesenhtal si „vyráběl“ důkazy, „vymýšlel“ příběhy z ničeho, „fantazíroval“, byl „často nepřesný“, „mluvil o věcech, které se nikdy nestali“, „vynalézal“ fakta, „připisoval si zásluhy“ za věci, které nikdy neudělal a „zaplétal se s vlastní představivostí“.

Jak Segev dokazuje, Wiesenthalova svědectví o holokaustu jsou zcela smyšlená. Když roku 1994 navštívil Osvětim, řekl spisovateli, jenž ho doprovázel a psal o něm knihu, že byl do tábora přivezen ve vlaku smrti. Zázrakem byl však přesunut o pár dní později. Podle Segeva se podobné vzorce „přehánění vlastního utrpení“ objevují poměrně často, aby tak „zvýšili dramatičnost“. Nejinak Wiesenthal mluvil o táborech a věznicích, kde byl internován. Ihned po osvobození tvrdil, že válku přečkal ve čtyřech táborech. Během padesátých let toto číslo zvýšil na devět a nakonec na jedenáct. Na počátku osmdesátých let dosáhlo dvanácti, včetně Osvětimi. Joseph Wechsberg, spoluautor Wiesenthalovi autobiografie, v úvodu napsal, že to bylo „víc než tucet“.

Vymyšlení 11 milionové cifry:

Proč Segev promíjí Simonu Wiesenthalovi tolik pochybení? Snad bychom na to mohli odpovědět, vezmeme-li do úvahy Wiesenthalovo do očí bijící odchýlení se od historických záznamů a Segevovu odpověď na toto odchýlení. V sedmdesátých letech začal Wiesenthal referovat o celkem „jedenácti milionech obětí“ holokaustu: šest milionů židovských obětí a pět milionů nežidovských, přičemž druhé číslo nemá žádné základy v historické skutečnosti. Na jednu stranu, celkový počet Němci zabitých Nežidů je mnohem vyšší než pět milionů a na stranu druhou je počet Nežidů zavražděných z důvodů rasových a ideologických mnohem menší než pět milionů. Přesto se Wiesenthalovo vyumělkované číslo stalo široce akceptováno jako „fakt“. Dokonce i v nařízení prezidenta Jimmyho Cartera, na kterém bylo postaveno i US Holocaust Museum, referuje o „jedenácti milionech obětí holokaustu“. […]

Když izraelští historikové Yehuda Bauer a Yisrael Gutman v této věci Wiesenthala napadli, přiznal, že jedenácti milionovou cifru vymyslel, aby tak podpořil zájem o holokaust mezi Nežidy. Zvolil pět milionů, protože je to téměř, ale ne úplně, stejně veliké číslo jako šest milionů. Když se Elie Wiesel Wiesenthala tázal jak k těmto údajným pěti milionů obětem přišel, Wiesenthal se naštval a obvinil ho z „židocentrismu“. […]

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: