Skip to content

Vynucená přiznání

26/08/2012

Jak známo, svou vinu na holokaustu přiznala řada německých vojáků a strážných koncentračních táborů, kteří měli být do tohoto zločinu zapleteni. Jejich přiznání (ostatně jako svědectví tzv. „očitých svědků“) je však často v rozporu se skutečnostmi nebo se nemůže vůbec o nic opřít. Minimálně v případě přiznání Rudolfa Höße se ví, že bylo vynuceno násilím (k čemuž se jeho vyšetřovatelé sami doznali v knize Legions of Death) Otázkou vynucených svědectví jsem se zde již kdysi zabýval v článku „Proč nevinní přiznávají svou vinu.“

Nedávno jsem narazil na velmi zajímavý dokumentární film, který sleduje osud čtveřice Američanů, kteří byli zatčeni kvůli podezření ze zabití a znásilnění. Vyšetřovatelé měli DNA pachatele, ale neschodovalo se s prvním podezřelým, tak ho postupně nutili, aby jim dal další jméno. Druhého zatčeného opět donutili k přiznání viny a protože se DNA zase neshodovala požadovali další jména. Takto následně získali sedm podezřelých a ze čtyřech dostali přiznání o něčem, co nespáchali. Zbylé tři, kteří se nepřiznali, museli pustit, protože neměli žádný důkaz a zatčený muž, který je udal, své doznání o jejich spoluvině odvolal. Přesto se policie snažila až do konce i tyto tři nevinné do případu nějak dostat. Nakonec dopadli skutečného viníka, který se ochotně přiznal a popíral, že by měl komplice. I přes neexistenci důkazů a do očí bijících logických nesmyslů byla čtveřice mužů, jež pod nátlakem a výhružkami přiznali svůj podíl na tomto zločinu právě jen kvůli těmto přiznáním porotou shledána vinnými a odsouzena. A i přesto, že mají všichni zničený život, jsou dnes již na svobodě a se skupinou právníků, která je z vězení dostala, se nyní snaží očistit svá jména, aby mohli opět normálně žít.

Film můžete shlédnout ZDE, bohůmžel je v angličtině. Ještě doporučuji se povšimnout menu přímo pod videem, zvlášť „False Confessions & Interrogations,“ kde jsou uvedeny další zdroje o podobných případech.

Když si tyto případy prostudujeme a uvědomíme si, že se staly v poměrně nedávné době, tak je snad jednoduché si domyslet, jakým způsobem a jak jednoduše bylo možné pro některé vyšetřovatele získat falešná doznání v poválečné době, kdy je nic neomezovalo.

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. izak permalink
    28/08/2012 22:17

    Jak rikal jeden pan z Horskych myslivcu, zadna tajna sluzba nemela problem dostat z kazdeho co vedel a nebo dostat z nekoho priznani.

  2. Whitegolfer permalink
    29/08/2012 18:03

    Bolest je sviňa. Znáte film „Goyovy přízraky“?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: