Skip to content

K svátku práce

01/05/2013
by

hitler-arbeiter

Představa fyzické práce jako něčeho zavrženíhodného se rozpadá…

Dne 8. května jsme odjeli do Ungheni – někteří vlakem, jiní pěšky. Sešlo se nás dvacet šest. Neměli jsme nic: ani lopaty či jakékoli další nástroje, peníze ani jídlo. Ujal se nás Lascar, který nás již očekával: „Vítejte pánové! V obchodním městě Ungheni je Židů jako much. Možná, díky vaší přítomnosti, budou jednat méně drze. Nás křesťanů je tu málo a jsme jimi terorizováni.“ Nakonec jsme utvořili skupinky a šli jsme si do domů křesťanů půjčit lopaty, rýče a další nástroje. Další den jsme šli na pozemek k řece Prut. Místní kněz se za nás pomodlil. Pracovali jsme více než týden, než jsme se dostali k dobré půdě, protože zde byly zakopány mnoho let staré odpadky, které tvořily dva metry hlubokou vrstvu. Pomáhalo nám několik profesionálních cihlářů, s nimiž jsme začali vyrábět cihly. Rozdělili jsme se do skupin po pěti, aby každá skupina udělala 500 cihel denně – celkem tedy 3000 cihel. Později, když se k nám přidali další, jsme pracovali ještě víc – od 4 hodin ráno až do večera. Velkým problémem bylo jídlo. Zpočátku nám pomáhali lidé z Ugheni, později nám posílali jídlo i z Iasi. Naši staří profesoři Cuza a Sumuleanu se na naše snažení dívali trochu nedůvěřivě. Mysleli si, že je to dětinský nápad a že neuspějeme. Později nám však uvěřili a dokonce nám začali pomáhat.

Když Corneliu Georgescu opustil univerzitu v Kluži, kde dokončil studia medicíny, přišel do Iasi, po dohodě s ostatními jsme investovali do cihelny 17.000 lei, které Georgescu přivezl a které jsme dostali od lidí, když jsme byli uvězněni ve Vacarešti. Problém s nedostatkem jídla ale přetrvával. Paní Ghicová nám půjčila dva akry zahradních pozemků, které obsadili jiní studenti, aby pěstovali zeleninu pro ty, kdo pracovali v Ungheni. Nyní jsme pracovali na dvou místech – jedna skupina pracovala v Ungheni, druhá v Iasi na zahradě. Střídali jsme se každé 3 nebo 4 dny. Náš první pracovní tábor způsobil revoluci v každodenním životě lidí. Všichni – od rolníků, dělníků až po intelektuály – se na nás chodili se zvědavostí dívat. Tito lidé byli zvyklí koukat na elegantně oblečené promenádující se studenty po Lapusneanově třídě nebo zpívající písně v pivnicích. Ale teď je viděli pracovat s nohami špinavými od jílu, nosící říční vodu v kbelících a pracující s lopatami ve slunečním žáru. Tito lidé viděli, že se zaběhnutá představa fyzické práce jako něčeho otrockého a zavrženíhodného rozpadá. První z těch, kdo pochopili hodnotu tohoto pracovního tábora byli právě členové nižších tříd. Rolníci, dělníci a jiní sociálně vydělení ukazovali svou radost, z tohoto znamení, v němž cítili přicházející lepší časy pro ně i jejich děti.

Právě proto nám rádi nosili každý den jídlo, i když sami měli málo.

Studentský život nás tiše minul. Už se nedemonstrovalo v ulicích. Pracovali jme plní radosti a naděje na to, že brzy budeme mít vlastní domov.

~ C. Codreanu – kapitola První pracovní tábor – 8. května 1924 z knihy Mým legionářům

…a namísto toho nás práce všechny spojí.

Drazí členové jednotek Pracovní služby! Poprvé v historii stojíte na přehlídce přede mnou a před německým národem. Reprezentujete velkou myšlenku a všichni víme, že pro milióny našich národních spolubojovníků fyzická práce nebude už víc představovat rozvrat. Namísto toho nás všechny spojí. V Německu už víc nebude převládat názor, že fyzická práce je něco méně, než každá jiná práce. Celý národ projde vaší školou. A přijde čas, kdy žádný Němec nebude přijatý do společnosti bez toho, aby nebyl předtím členem vaší skupiny. Dobře víte, že vás dnes nevidí jen ty tisíce lidí tady v Norimberku, ale že vás tu dnes vidí poprvé celé Německo. A jsem si jistý, že tak, jako vy hrdě sloužíte Německu, tak se celé Německo dnes uvidí v hrdém pochodě svých synů…!

~ A. Hitler – z projevu před jednotkami RAD, 1934

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: