Přejít k obsahu webu

Dokumenty o holokaustu

24/10/2013

Před několika dny Dailly Bulletin News informoval o putovní holokaustové výstavě „Odvaha vzpomínat“ v Kalifornii, na které promluvila i jedna z posledních přeživších holokaustu, Elane Geller. Ta návštěvníkům výstavy, mezi kterými zcela jistě nechyběli ani děti a studenti, poradila jak se vypořádat s tzv. popírači:

„Je tu hodně mladých lidí,“ řekla Geller. „Dám vám dárek. Příště, když vám někdo řekne, že žádný holokaust nebyl, tak jim řekněte, kdo ksakru vedl všechny ty záznamy? Nikdo, absolutně nikdo nám nedal tužku a papír, abychom zaznamenali, co s námi chtěl Hitler udělat… Co ví svět o holokaustu, ví díky nacistickým záznamům. To je vše co vám k tomu teď řeknu.“

To je vskutku velmi dobrá poznámka. Ale co k tématu oněch nacistických záznamů mohou říct historici?

„Archivy vyrvané z útrob Třetí říše, písemná svědectví a výpovědi jejích vůdců nám umožňují do posledního detailu rekonstruovat zrod a vývoj jejich agresivních plánů, vojenských kampaní a celkový rozsah procesů, kterými nacisté zamýšleli přestavět svět dle svých měřítek. Pouze kampaň na vyhlazení Židů zůstává ponořena v mlze. Psychologické závěry a úvahy, svědectví z třetí nebo čtvrté ruky nám dovolují rekonstruovat vývoj této kampaně se značnou věrohodností. Určité detaily přesto navždy zůstanou velkou neznámou. Nezůstaly nám žádné dokumenty, a možná ani nikdy neexistovaly.“ – židovský historik a přeživší holokaustu Leon Poliakov, Breviaire de la haine, Paris, 1979, str. 134.

„Navzdory tomu, že Spojenci na konci války získali mnoho nacistických dokumentů, chybí přesně ty dokumenty popisující proces formování myšlenky konečného řešení židovské otázky, a to až do té míry, že je až do současnosti obtížné říct jak, kdy a přesně kým byl rozkaz na vyhlazování Židů vydán.“ – Lilliana Picciotto , La congiura del silenzio, La Rassegna mensile d´Israel, květen-srpen 1984, str. 226.

„Důsledek absence jakýchkoli evidentních důkazů v podobě dokumentů o plynových komorách v těchto táborech, spolu s nedostatkem archeologických důkazů, znamená nutnost spoléhat se na očitá svědectví a nepřímé důkazy.“ – Soudce Justice Gray, soud Irving-Lipstdat, 2000, záznam 6:80.

„Je důležité si uvědomit, že nedostatek stop zahrnuje neschopnost přímo určit skutečnost existence vražedných plynových komor.“ – francouzský historik Jacques Baynac.

Tento dárek se paní Geller, očividně nepovedl. A kdo vlastně je tato přeživší holokaustu? Elane Geller se do Osvětimi dostala ve svých 4 letech. A to tak, že ji dovnitř propašoval její otec v náklaďáku, protože nebyl schopen najít polskou rodinu, která by se oni postarala, a tak ji propašoval do Osvětimi, kde byla její teta. Přestože byla v Osvětimi, nemá samozřejmě díky svému ojedinělému vstupu do tábora žádné tetování. Protože nebyla v táboře registrována, nedostávala ani žádné jídlo, o které se s ní dělila její teta. Malá Geller tedy musela jídlo krást, jíst zubní pastu a pít vlastní moč. Nakonec ji v dubnu 1945 osvobodili Britové v táboře Bergen-Belsen a nyní jezdí po světě a vypráví o svém skutečně neuvěřitelném životě.

komentáře 2 leave one →
  1. Milan permalink
    17/01/2014 23:52

    Tato dama by si mela zrevidovat mozek.

  2. Rysava permalink
    13/11/2014 00:16

    Kto vie, ci tam naozaj bola…vid niektori, co si to, ze boli internovani, vymysleli. Ak ano, tak zaujimave, ze niekto siel dobrovolne, to som este nepocula a cudne, ze ju neobjavili.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: