Skip to content

Mizérie národní opozice: Neporazil nás Systém. Porazili jsme se sami!

29/10/2013
by

Následující text nám zaslal kamarád Národní aktivista. Redakce se s předneseným postojem plně ztotožňuje.

„Co chceš dělat, ty vole? Oni můžou všechno, ty nesmíš nic! Je zbytečný něco dělat. Lidi na tebe stejně kašlou. Nic se nezmění…“ Podobné pesimistické závěry slyším často. Bohužel, nejen od obyčejných občanů. I od lidí z tzv. protisystémové opozice. Poraženecká nálada prostupuje celou společností. A podlehli jí i ti, kteří se kdysi vzepřeli konformitě a veřejně avizovali své odhodlání bojovat proti marasmu kolem nás.

Případ Kamas-Beer odhalil smutnou skutečnost, kterou lze pozorovat v protisystémové opozici již dlouhou dobu. Naprostá mizérie. Lhostejnost, ješitnost, malost, naivnost. Všeprolínající pesimismus, poraženectví, vznětlivost a nervozita, lenost a neprofesionalita. Blbá nálada stáhla celou národní scénu ke dnu. V nedalekém Maďarsku by podobná provokace Systému, jakou nyní zažívá vydavatel Pavel Kamas a publicista Lukáš Beer, vyvolala na národní scéně obrovské vášně; semkla by všechny skupiny do jednoho šiku, který by během pár týdnů získal na svou stranu veřejné mínění a ještě před začátkem vlastního politicky motivovaného soudního procesu by argumentačně rozdrtil obžalobu, která by byla terčem posměchu celé země. Situace na české scéně je zcela odlišná. Aktuálního honu na čarodějnice si z národní scény nevšiml prakticky nikdo; hlavy schované do písku jsou jedinou reakcí. „Vždyť to jsou přece zakuklení agenti Němců a oslavují Hitlera! S nima se zaplétat nebudeme, ti nám politické body u Čechů nepřinesou!“ Možnost vydávat pravdivé, politicky a ideologicky necenzurované publikace, je přitom prvním krokem na cestě za poražením zla a ozdravěním společnosti. Všechny skupiny názorového spektra protisystémové opozice by měly vítat tuto možnost a bojovat za ni. Ale neděje se tak, z výše popsaných důvodů.

Nikdo není paradoxně ochoten zabývat se tématy, která mohou reálně zvrátit kola osudu. Není u nich taková legrace jako třeba u proticikánských provokací, u kočkování se s ozbrojenými složkami, či u živé hudební produkce našich oblíbených kapel. Že tyto tři aktivity nepomáhají absolutně ničemu a nikomu, drtivá většina aktivistů nevnímá nebo je to ani nezajímá. Porevoluční skinheadství se nám opět vrací do ulic v plné síle. Primitivnost, nekoncepčnost, nejednota, nedisciplovanost, povrchnost, pozérství. Vrcholem protisystémového či národního aktivismu je ve značkovém ošacení dráždit cikánské etnikum a poprat se s policií. Víkendová zábava poté končí, jak jinak, u piva v hospodě. Móda, alkohol a výtržnosti jsou opět jedinými pojítky všech různorodých skupin, jako na začátku devadesátých let. Obavy o osud naší společnosti zmizely v hluboké temnotě nezájmu.

Může v takovém prostředí vzniknout nějaká pozitivní myšlenka, která dokáže oslovit a pozvednout národ? Nemůže a také nevznikne. Jsme sami svými katy. Hlavním viníkem marasmu kolem nás není Systém, ani obyčejní občané. Marasmus kolem nás jsme zavinili především my. Národní, protisystémová opozice. My neseme hlavní vinu na tom, jaký blázinec kolem nás panuje, jakou rychlostí se šíří devastace duchovního, kulturního i fyzického dědictví v naší zemi. Svou lhostejností a sobectvím. Hrajeme si na zasvěcené a vyvolené, na osvícenou elitu národa. Nepodnikáme však žádné smysluplné odvetné kroky proti všudypřítomné zkáze, proti útokům na naši identitu, kulturu, tradice. Když už se k nějakému kroku přece jen odhodláme, bojujeme tím nejhorším, nejprimitivnějším způsobem. A co je nejsmutnější: je nám to jedno! Dokud se bavíme, dokud teče alkohol, dokud nosíme oblečení té správné drsné značky, potud jsme pašáci a můžeme se bezstarostně plácat po zádech… Až sem jsme to dopracovali. Jsme nejhorší oběti konzumu a kultu individualismu. Jako slepé ovce tancujeme nad vlastním hrobem. Čest výjimkám, kterých je jako šafránu.

Lhostejnost. Je nám jedno, co chtějí lidé, co chce národ. Zajímáme se pouze o vlastní touhy. Jsme lhostejní i v případě perzekuce jiných nonkonformních aktivistů. Ješitnost. Jakmile je někdo úspěšnější nebo směrem k nám zdvihne varovný prst, urazíme se a vystrčíme drápky. Následují lži, pomluvy, fyzické napadání. Nás nikdo předbíhat ani kritizovat nesmí. My jsme přece ti nejchytřejší a jen my máme patent na rozum. Malost. Chybí nám rozhled, bojíme se narovnat záda, zkusit zapojit vlastní intuici, mozek. Fňukáme a foukáme si vzájemně bolístky. Vyžíváme se v alibismu. Naivnost. Máme příšerně dětinskou představu o světě kolem nás, o jeho fungování. Jsme lidem i Systému k smíchu. Pouze my si myslíme, že víme víc než ostatní. Pesimismus, poraženectví. Politický aktivismus vidíme černě. Vše je podle nás předem prohrané. Nikdo nás nebude chtít poslouchat. Systém nás stejně zničí. Neumíme začít tvořit koncepci, aniž bychom ji už předem neoznačili za další krach. Vznětlivost, nervozita. Dokážeme se hádat kvůli hloupostem. Neumíme naslouchat. Neumíme se soustředit. Chybí nám sebekritika. Lenost, neprofesionalita. V pátek zajdu s klukama na pivo a probereme strategii, od pondělí začneme bojovat… Uff, to byl zase víkend, do středy jsem se léčil. Dneska už nic nevymyslím, ale zítra je pátek. Zajdeme s klukama na pivo, probereme strategii a…

Čeká ještě naší společnost nějaká dobrá budoucnost? Možná. Ovšem, my už budeme působit jen jako páté kolo u vozu. Převálcují nás jiní aktivisté. Chytřejší, nebojácnější. S koncepcí, s přehledem, s disciplinou. Profíci. Oslovující národ, ne sami sebe. Pracující pro národ, ne pro sebe. Dostane se nám velké lekce. Řada z nás se s novou konkurencí pustí z ješitnosti do otevřeného boje, abychom tím zakryli svou neschopnost a vlastní tichou spokojenost s dnešním stavem věcí. Vývoj tím ale nezvrátíme. My jsme jako národní, protisystémová opozice už dávno selhali. Je čas nás svrhnout do propadliště dějin a kompletně nahradit. Budoucnost národa a této země už není v našich rukou. Neporazil nás ovšem Systém. Porazili jsme se sami.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: