Skip to content

Wotan

18/12/2013
by

Wotan na obraze z roku 1889

Když temnota na konci světa vrcholí a zdá se, že všechny solární síly již byly přemoženy a utopeny v hlubinách všepohlcujícího chaosu, vyjíždí z Valhally Wotan se svými věrnými bojovníky, aby temnotu porazili a obnovili sílu Slunce. Rok co rok, v nejtemnějším a nejchladnějším období roku, kdy se vše zdá ztraceno pod závějemi sněhu a kdy se stírá hranice mezi zemí, nebem a peklem, vyráží Wotan do nelítostného boje, aby nemilosrdně ničil vše, co brání záři slunce árijského ducha.

V dávných dobách byla legenda o Wotanově zběsilém tažení chápána správně – pozitivně: stále panovalo vědomí toho, že Wotan a jeho druhové i ve svém ničitelském aspektu bojují za správnou věc, která se nicméně ukáže až v delším časovém horizontu: až přijde nové jaro a země se opět zazelená. Později však, jak lidé začali ztrácet spojení s nadsmyslovou realitou a začali absolutizovat její viditelné projevy, začali též ztrácet vědomí pravého významu tohoto boje. Z tažení proti zotročujícím materiálním iluzím zatemňujícím světlo árijského ducha a boje proti odevzdanosti vůči chaosu a smířenosti s osudem, se stalo jen cosi děsivého, od čeho je lepší držet se dál. Zůstalo jen vědomí smrti a zkázy, zmizelo vědomí jejich smyslu a významu.

Když nad německou zemí opět nastala temná noc osvětlená pouze rudou hvězdou a když německý národ opět trpěl hladem a všeobecnou bídou, bylo jen otázkou času, kdy se nepokojný poutník Wotan dá opět do pohybu a s nemilosrdnou rozhodností vyrazí opět do boje, aby obnovil vládu árijského Slunce. A Wotan se vskutku probudil: a nebyl jako bouře, ale jako zběsilý uragán – jako nespoutaná síla uvolňující cestu životadárným paprskům árijské vůle.

Dvanáctero nocí Yule, po něž Wotan každý rok vede svůj boj, aby sluneční paprsky ochránil před pohlcením ve věčné temnotě, se proměnilo ve dvanáct let, po něž trvala tisíciletá Říše. Pak bouře ustala a Wotan opět ustoupil, neboť jeho dílo bylo vykonáno: hloupé k smrti vyděsil a moudrým ukázal jejich cestu k zažehnutí vlastního slunce árijského ducha.

***

Nejsme ani prvními, ani posledními, kdo tvrdí, že Adolf Hitler byl avatárem Wotana. Před námi to mimo jiné tvrdili i Carl Jung, Sávitrí Déví nebo Miguel Serrano; po nás budou totéž tvrdit stovky dalších. Hitlerovo dílo nelze vykládat z pohledu žádného vědního oboru. Jeho dílo není politické, aby mu porozuměl politolog, není sociální, aby o něm mohl rozumovat sociolog a není ani ekonomické, aby se jím mohl zabývat ekonom. Dílo, které Hitler vykonal, není dílem lidským, ale dílem bohů – jen ti mu mohou plně porozumět. Jako pouhé odlesky povstaly v mnoha zemích režimy podobné tomu německému, ale žádný z nich nedosáhl takových úspěchů, jako režim Hitlerův. Nacistické Německo mělo něco, co všem ostatním chybělo: nebylo jen prázdnou formou, bezduchou kopií, ale autentickým projevem nepřemožitelné duchovní síly – ztělesněním Wotana, jeho družiny a jejich úkolu.

Z jistého úhlu pohledu Wotanovo probuzení samozřejmě nebylo ničím neočekávaným ani překvapivým. Kdo slyšel hlas své vlastní krve, ten jeho příchod tušil. Tušil jej Richard Wagner, který mu svými operami připravoval cestu, cítil jej Friedrich Nietzsche, když předvídal příchod nadčlověka a zřejmě ho cítil i malíř Franz von Stuck, když právě v roce Hitlerova narození namaloval obraz Wotanovy hordy, kde Wotanova tvář nápadně připomíná tvář pozdějšího německého vůdce. Jeho příchod byl nevyhnutelný: skrytě, mimo projevený svět nabíral sílu, aby se jednoho dne ve vší slávě a zuřivosti objevil a vykonal práci, jež mu Prozřetelnost svěřila do rukou.

Ať už se může Hitlerovo dílo zdát jakkoli děsivé a brutální, bylo nevyhnutelné a správně pochopeno bude teprve za dlouhou dobu. Teprve v okamžiku, kdy opět vyjde slunce ducha naší rasy, pochopíme význam jeho činů a i ti, kdo jím dosud opovrhovali, mu vzdají hold. Teprve tehdy, když pochopíme, že staré muselo ustoupit novému a že víra v bláhové iluze mohla být prolomena pouze jejich rozdrcením a spálením, uvědomíme si nejen dalekosáhlý význam Hitlerových činů, ale především to, co znamenají pro nás.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: