Skip to content

Čas ideálů. Čas činů

14/11/2014

Následující úvahu nám zaslal náš čtenář Ladislav.

* * *

Může být Česká republika místem nového obrození? Může naše malá zemička vůbec přinést světu něco nového, převratného, může vůbec něčím překvapit? Může být tento ateistický národ zdrojem nových ideí, filosofie, zrodu nového náboženství? Každý rozumný člověk by okamžitě odpověděl, že něco takového je nemožné. Avšak: Zázraky se dějí! Ano, o tom je celá lidská historie! Kdyby se neděly, viděli bychom vývoj jako strnulý a jednostranný, což nikdy nebyl! Naopak: Život a světový vývoj neustále přínášejí zvraty a překvapení. Víme z historie, že vše se může takřka přes noc změnit. Co se zdá být věčné a rigidní, může být rychle, elegantně, ať už klidně anebo násilně a za bouřlivých okolností, nahraženo, svrženo, překonáno. Zvraty a revoluce jsou možná častějším jevem než poklidný, předvídatelný vývoj!

A díky Bohu za to. Vědomí toho, že zítra, anebo za deset let, může být všechno jinak, aniž by tomu kdokoliv sebebohatší, sebemocnější mohl zabránit, se nazývá víra. Víra je to, co našemu českému národu chybí, a je to také to, co potřebuje, aby se vzchopil, aby se sjednomyslnil a obnovil svou národní hrdost. Víra v lepší budoucnost a víra – ano – v ideály! Ideály nezemřely, i když to tak může vypadat. Pouze jsme je na nějaký čas zavrhli a odložili, protože nás mnohokrát zklamaly a zradily. Víra v ideály je ale to, co nám pomůže v čase úpadku, co nám pomůže dostat se ze současného mravního úpadku, skleslosti, bezduchosti a šedi současného světa.

Víra v Dobro a touha po dobru nás projednou opět mohou spojit, sjednotit, a dát nám sílu postavit se Zlu dnešního světa, dát nám sílu vypořádat se s problémy, které jsou tak rozsáhlé a hluboké, že je raději nechceme vidět, dát nám sílu bojovat za své životy a za svou budoucnost.

Čím jiným může být budoucnost, než našimi současnými sny? Nenechme sny zemřít. Ideály pokračují. Dílo osudu nebylo dosud dovršeno. Český národ si zaslouží něco lepšího. Lepšího, než se mu dnes dostává, a k čemu míří. Škoda mít tak nízké ambice, jaké má většina, když jsou nadosah obrovské poklady! Přímo nebeské.

Zázraky jsou skutečností! I v kdysi tak hluboce a přesvědčeně ateistickém státě se probouzí nová duchovnost, mající potenciál přinést obrození a velkou změnu tisícům. Vrací se čas ideálů. Zapomenutých, překroucených a zneužitých, avšak živých a čekajících na uskutečnění, tentokrát však správným způsobem! Čekající na napravení, do podoby, v jaké byly stvořeny. Už žádné karikatury.

Nebojme se být idealističtí, hrdí na své přesvědčení a dobré touhy, pokud jsou ze srdce a pro dobro všech. Čas idálů a čas činů zvou k účasti. Říkají: Pojďte. Je čas. Rozum ruku v ruce s moudrostí, duchovností a vůlí nechť se chopí dobrého a spravedlivého díla.

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. dobrák od kosti permalink
  15/11/2014 00:37

  Osobně si kladu otázku, zda dnes český národ existuje resp. zda se vůbec smí národem nazývat ? Pocity, které vedou k jistému typu sounáležitosti a loajality, nyní převažují jen v několika jednotlivcích. U ostatních převažují individualistické sračky.
  Jinak článek považuji za opatrný a celkem zajímavý. Jsem z různých důvodů rád, že se zde podobné texty objevují.

 2. Ladislav permalink
  16/11/2014 08:48

  Díky. Vždycky rád přispěji svým dílem k tomu, abychom jako národ měli být na co hrdí. A nejen národ, ale i jako lidé. Národ zatím jsme a stále ještě máme svobodu. Svobodu, jakou jsme nikdy neměli, a možná mít jednou nebudeme. Můžeme stvořit ráj nebo peklo. Máme velké bohatství a spoustu příležitostí ke všemu, co můžeme chtít. S trochou víry je možné všechno a cokoliv…

 3. dobrák od kosti permalink
  16/11/2014 15:48

  Co se týče pojmu ,svoboda‘, máš teď patrně na mysli tu „svobodu“, „bohatství“ a „příležitosti“, které k nám přicházejí zvenčí, z politické či sociální úrovně dneška. V tom případě se zkus zeptat nějakého autentického nacionálního socialisty, jestli je mu např. povolena tak banální věc jako pozdravit na ulici svého kamaráda zdviženou pravicí. Nejen odpověď na tento detail, ale i odpovědi na spoustu dalších, podstatných, otázek tě mohou dovést k závěru, že na svobodě přecházející zvenčí se stavět nedá.

 4. Ladislav permalink
  27/11/2014 10:43

  To, co máme, bych nezatracoval. Věcí, které máme, si obvykle nevážíme, dokud je neztratíme. Je pro tebe tak důležité zdravit pravicí? Komu tím prospěješ? Máme spoustu jiných, krásných věcí, které lze dělat, a které byly např. v minulosti nemyslitelné. Ale na minulost bych se úplně neupínal. Buďme rádi, že je za námi.

 5. Jan Čáka permalink
  09/12/2014 19:39

  Dobrý článek.Jak je keltský název Bohemia tak se říká že jsme potomci bohů.:)Současná doba ačkoliv vede k degeneraci třeba v tom že holky co mají rodit děti a vařit studují a pak mnohé jsou staré pany k ničemu a mnoho dalších nešvarů doby že nemůžeme se zdravit tak jak chceme…nebo nemůžeme svobodně zkoumat téma holocaust,má velkou výhodu.Že můžeme opatrně psát svolat nějakou tu demonstraci a hlavně že každý má právo a možnost se živit jak chce slušně se uživit legální cestou.To nejdůležitější je že v tom ideologickém zmatku levice,pravice,sekty,esoterismus a další ideologické věci tak mnoho lidí nachází svojí parvou českou identitu,své kořeny křesťanské a hlavně národní.
  Onen zvrat zcela jistě příjde v emanicpaci žen,multikulturalismus a všechny ty lidskoprávní exkrementy věří čím dál tím měně lidí. Naší prácí je připravovat půdu pro ten zvrat který zcela jistě příjde.Úsvit demokraice byl zvolen,proticikánských demonstrací se účastnilo tisíce lidí,proti islámu podepsalo petice desetitisíce lidí.Knihy Petra Hájka a Adama Bartoše se už skoro prodali takvže důvod k radosti mít můžeme.Občanská společnost je už dávno za zenitem.Je dobré si uvědomit že co se děje v Rusku a v Sýrii nahrává nám nacionalistům.Dějiny jsou pro nás záleží jen na nás!

 6. dobrák od kosti permalink
  10/12/2014 19:13

  Ladislave, já to nezatracuju, jen to pro mě nemá skoro žádnou hodnotu. A i kdybych přistoupil na širší diskusi o dnešním právu či politice, tak vážit si „svobody“, která nám byla přidělena a vyšla z lůna režimu, ať už současného nebo minulého, mi přijde jako nějaké paběrkování nebo jako ochota k ústupkům.
  Ten pozdrav jsem uvedl jen jako příklad. Ale jsem na straně každého, pro koho má jeho používání hlubší význam a kdo jím vyjadřuje něco víc než jen pouhou protirežimní vzpouru nebo úzce stranické stanovisko.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: