Skip to content

Joseph Goebbels – Der Führer

22/04/2016

Následující text byl publikován v Der Angriff, 22. dubna 1929 (Der Angriff. Aufsätze aus der Kampfzeit (Munich: Zentralverlag der NSDAP., 1935), pp. 214-216.), při příležitosti Hitlerových 40. narozenin. Goebbels ve svém článku vysvětluje podstatu vůdcovství. Po převzetí moci měl Goebbels každý rok o Hitlerových narozeninách rozhlasový projev „Náš Hitler.“ Přeloženo podle anglického překladu z German Propaganda Archive.

* * *

Vůdce musí být obdařen charakterem, vůlí, schopnostmi a štěstím. Pokud se tyto čtyři charakteristiky spojí v harmonické jednotě v jednom brilantním jedinci, dostane se nám člověka povolaného historií.

Charakter je nejdůležitější faktor. Znalosti, sečtělost, zkušenosti a praxe jsou víc ke škodě než k užitku, nemohou-li stát na pevných základech silného charakteru. Právě v charakteru mohou být tyto vlastnosti nejlépe vyjádřeny. To vyžaduje odvahu, vytrvalost, energii a soudržnost. Odvaha člověku dává nejen schopnost rozpoznat co je správné, ale také podle toho mluvit a jednat. Vytrvalost člověku dá schopnost snažit se dosáhnout vytyčený cíl, i když mu v cestě mohou stát zdánlivě nepřekonatelné překážky, a vůbec tento cíl proklamovat, byť tento cíl může být nepopulární a může daného člověka rovněž učinit nepopulárním. Energie mobilizuje sílu riskovat vše pro vytyčený cíl a houževnatost se tohoto cíle držet. Soudržnost dodá jeho očím a mysli ostrost znalostí a logiky v myšlenkách a činech, jež dávají skutečně velkým lidem možnost dosáhnout k věčně nerozhodným masám. Tyto mužné ctnosti všechny pospolu utvářejí to, co nazýváme charakterem. Charakter, krátce řečeno, je elegance a chování té nejvyšší formy.

Vůle pozvedá charakter z individualistické roviny k universální. Vůle činní z člověka charakteru člověka politiky. Každý významný člověk něco chce a je vskutku připraven užít jakýchkoli prostředků svých cílů dosáhnout. Vůle odlišuje člověka, který jedná, od člověka který pouze myslí. Je to mezičlánek mezi znalostmi a činem. Nestačí jen vědět co je správné, pro nás je důležitější chtít co je správné. Toto zvlášť platí v politice. K čemu je mi dobré znát svého nepřítele, když nemám vůli ho zničit! Mnozí vědí, proč se Německo zhroutilo, ale jen málo z nich má vůli jeho neštěstí ukončit. To, co odlišuje člověka povolaného k vůdcovství ode všech ostatních, je toto: Nemá pouze vůli k tomu, něco chtít, ale také touhu mít vůli.

V politice je ale také důležité nejen to, co člověk chce, ale také čeho dosáhne. To nás přivádí ke třetí charakteristice zdatného politika: schopnostem. Pokrok vyžaduje výsledky. Vůdcovství znamená chtít něco, a být schopen ukázat cestu k tomu si uvědomit, co člověk chce. Historie soudí dle toho, co bylo vykonáno. My Němci si toto musíme uvědomit. Politika je veřejná záležitost a člověk nemůže aplikovat zákony osobních záležitostí na záležitosti veřejné. My Němci máme často sklon plést si touhou po něčem se schopností to udělat, a odpouštíme neschopným, kteří chtěli dobré a prospěšné věci. „Nenastolili jsme socialismus,“ praví listopadový marxista, „ale chtěli jsme.“ To je zcela irelevantní, stejně jako nám může být jedno, jestli někdo chce hrát na housle. Musí toho být nejdřív schopen. Ten, kdo chce zachránit národ, musí nejprve především k tomu mít k nutné schopnosti.

Charakter, vůle a schopnosti, tři nutné předpoklady k vůdcovství, se sami ukážou ve schopných lidech. Buď tam jsou, nebo nejsou. Čtvrtá charakteristika ostatní tři poutá dohromady: štěstí. Vůdce musí mít štěstí. Musí mít požehnáno z hůry. Musí být schopen vidět, že všechny jeho činy jsou chráněny vyšší mocí. Vůdci může chybět vše, krom štěstí. To je nenahraditelné.

Masy neodporují vůdcům. Masy instinktivně odporují uzurpátorům, nárokujících si moc, aniž by měli potřebnou vůli nebo schopnosti. Vůdce je stěží nepřítel mas. Straní se pouze levných triků pochlebování mase, jež národ nakrmí frázemi, ale ne chlebem.

Vůdce musí být schopen vykonat vše. To neznamená, že musí nutně všemu rozumět do detailů, ale musí znát základy. Pak je tu spousta nápomocných lidí, kteří mu pomohou točit koly politiky.

Umění organizace je jeden z nejdůležitějších faktorů mezi schopnostmi politického vůdce. Organizace znamená správné delegování práce a odpovědnosti. Vůdce je pánem v hodinovém strojku složitého politického stroje

*

Dnes oslavujeme 40. narozeniny Adolfa Hitlera. Věříme, že ho osud povolal, aby německému národu ukázal cestu. Zdravíme ho se ctí a oddaností, a pouze si přejeme, aby tu pro nás byl tak dlouho, dokud jeho práce neskončí.

Reklamy
One Comment leave one →
 1. Ladislav permalink
  09/05/2016 23:17

  Židé jako „vůdci“ (různých uskupení), „vlastenci“ a organizátoři protivládních demonstrací. Kupř. Konvička, před časem místopředseda ND Solis, za vlasteneckého veterána považovaný J. Skácel, nebo níže uváděný Matějka. Všichni
  tito jsou židovského původu! A židoslepý Češi, kterým už 26 let vládnou zločinecké
  židovsko-zednářské vlády, které tuto zemi záměrně zruinovaly, těmto Hebrejským
  a polohebrejským parazitům tleskají, a dokonce od nich očekávají „spásu“!!?
  Židé můžou svůj původ všemožně utajovat a zapírat, ale fyziognomii neskryjou!
  Matějka – (klasický židovský pohled 2:16 – 2:19 vteřina) – ke konci dok. snímku:

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: